Właściwości materacy z owczą wełną

 

Owcza wełna to materiał, który jest pozyskiwany podczas strzyżenia owiec. Zawiera lanolinę, która ma zastosowanie zarówno w kosmetologii, farmaceutyce, jak i w produkcji materacy. Właściwości owczej wełny cenią sobie przede wszystkim alergicy – nie wchłania ona kurzu, jest odporna na rozwój roztoczy, a także pleśni i grzybów. Jakie inne cechy posiada owcza wełna, które doceniają producenci jednych z najlepszych materacy?

Owcza wełna uznawana jest za materiał przewiewny, ale także ciepły i naturalny, który dzięki swoim właściwościom posiada zdolność do odprowadzania wilgoci z materaca do otoczenia. Stosuje się ją jako wypełnienie dwustronnych materacy typu lato-zima, należących obecnie do jednych z chętniej kupowanych. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym warstwa owczej wełny pozwala wysypiać się latem w przyjemnym chłodzie, natomiast zimą zapewnia relaksujące uczucie ciepła.

materac lato zima

Zobacz dwustronne materace lato/zima >

 

Jak owcza wełna działa na nasze zdrowie?

Wełna pozyskiwana z runa owiec ma wyjątkowe działanie terapeutyczne. Wpływa pozytywnie na krążenie krwi w organizmie, zmniejsza bóle reumatyczne i jest stosowana w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Ponadto owcza wełna neutralizuje niesprzyjające działanie żył wodnych oraz fal elektromagnetycznych.

Do celów leczniczych najlepsze jest owcze runo pochodzące z jesiennego strzyżenia. Włókna są wtedy długie i zawierają więcej słonecznej energii niż runo ścięte wiosną. Najlepiej zamawiać je bezpośrednio u hodowcy, ponieważ mamy wtedy pewność, że nie jest pozbawione leczniczej lanoliny.

Trudno uwierzyć, że jeden materiał może mieć aż tyle właściwości, a jednak. Owcza wełna wspiera nawet leczenie przeziębień i kataru. Przy stanach zapalnych nerwów, bólach zębów i zapaleniu ucha środkowego, przy stanach zapalnych mięśni, stawów, czyli przy reumatyzmie i artretyzmie, sprawia, że znacznie szybciej pozbywamy się bólu oraz nieprzyjemnych konsekwencji choroby. Jeśli chcemy łagodzić stany zapalane stawów, to na bolące miejsce możemy położyć nic innego, jak właśnie owcze runo, na nie folię i ciepły koc. Rano poczujemy znaczną różnicę i ukojenie.

Owcza wełna pomaga też w stanach zapalnych nerek oraz pęcherza moczowego. Łagodzi bóle podbrzusza powstałe na skutek przeziębienia. Przy wysokiej gorączce najlepiej zawinąć chorego w koc z wełny, owcze runo lub skórę. To sposób, który praktykowały już nasze babki.

Małym dzieciom, które mają problemy z moczeniem się w nocy, warto podkładać pod prześcieradło owcze runo lub skóry. Podobnie możemy postępować w przypadku osób mających niespokojny sen lub lunatykujących.

Drodzy rodzice, owcza wełna pomaga też w leczeniu kaszlu u małych dzieci. Odpowiednią ilość wełny można umocować na koszulce dziecka, tak by ogrzewała jego klatkę piersiową. U dorosłych dodatkowo można też nacierać piersi olejkiem kamforowym. Ta metoda leczenia potrafi działać skuteczniej, jeśli zastosujemy ją już w pierwszej fazie przeziębienia.

Owcze runo jest też zbawienne, jeśli chodzi o leczenie infekcji grzybiczych oraz otarć na piętach lub przy bolesnych pęcherzach na stopach.

Wreszcie, o owczej wełnie powinni pamiętać wszyscy, którzy bardzo źle znoszą niskie temperatury. Przy częstych zapaleniach zatok, sprawmy sobie np. czapkę z owczej wełny! Będzie ciepło i bardzo przyjemnie.

materac z owczą wełną

Zaskakujące właściwości owczej wełny 

Czy wiesz, że owcza wełna ma zdolność do neutralizowania substancji, które mogą się znajdować w powietrzu? Ten biofiltr chroni przed szkodliwym działaniem niektórych składników materiałów budowlanych. Ponieważ idealnie sprawdza się również w roli izolacji cieplnej oraz dźwiękowej, jest stosowany podczas wytwarzania różnego rodzaju tapet.

Co ciekawe, owczą wełnę warto mieć również w domu, w którym działa bezprzewodowy Internet. Ten niezwykły materiał usuwa bowiem coś, co określamy mianem elektrosmogu powodującego np. bóle głowy czy też problemy z zasypianiem.

Owcza wełna jest wreszcie materiałem ognioodpornym – nie bez powodu znajduje zatem zastosowanie w produkcji odzieży, która zabezpiecza ciało przed poparzeniami.

Jak pielęgnować owczą wełnę?

Od dawnych czasów owczą wełnę odświeżało się w letniej wodzie z niewielką ilością mydła. Dzięki temu materiał pozostawał czysty, a jednocześnie nie tracił swoich właściwości zdrowotnych.

Płukać należy wielokrotnie. Do wody do płukania warto dodać też odrobinę lanoliny. Materiał suszy się rozłożony na suszarkach w normalnej temperaturze.

 

Warstwa owczej wełny w materacu do spania

W przypadku naszych produktów doceniliśmy wszystkie opisane powyżej właściwości owczej wełny. Tak powstała marka Sheepo, która ma zapewniać naprawdę komfortowy sen. Warstwę owczej wełny posiadają u nas materace należące zarówno do kategorii materacy piankowych, sprężynowych, jak i wysokoelastycznych. Jak owcza wełna wpływa na właściwości tych materacy?

Przede wszystkim pozwala zachować optymalną temperaturę snu dzięki właściwościom termoregulacyjnym - zimą jest nam zatem odpowiednio ciepło, a latem odczuwamy przyjemny chłód. Wszystko dlatego, że wełna reaguje na różnice w temperaturze. Włókna wełny kurczą się, gdy jest zimno i rozprężają, gdy jest ciepło. To dlatego jest nam ciepło, gdy śpimy na niej chłodniejsze dni, a latem nie budzimy się zgrzani.

Owcza wełna odprowadza wilgoć do otoczenia, dzięki czemu materac na którym śpimy pozostaje suchy i świeży. Bak nagromadzonej wilgoci sprawia, że na jego powierzchni nie pojawiają się ani grzyby, ani pleśń, które mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. To bardzo ważna cecha, jeśli poszukujemy produktu antyalergicznego, bezpiecznego i zdrowego.

 

materac z owczą wełną

Materace, które posiadają owczą wełnę, doceni każdy – niezależnie jakie ma upodobania dotyczące snu. Owcza wełna to ważny dodatek do materaca, który sprawdzi się w każdej sypialni. Z pewnością i Ty będziesz zadowolony z właściwości terapeutycznych tego materiału.

Pamiętajmy również o terapeutycznym działaniu owczej wełny. Wywiera ona dobroczynny wpływ na dolegliwości związane z bólem w plecach, dlatego jeśli się z nimi zmagamy, to może najwyższy czas wymienić stary, zniszczony lub nieprawidłowo dobrany materac na produkt nowy i pachnący świeżością.

W naszym sklepie materace z dodatkiem owczej wełny to m.in:

Zamawiając u nas materac, można testować go w domu przez 30 dni. Dzięki temu zyskujecie więcej czasu na to, by poznać wspaniałe właściwości naturalnej owczej wełny!

Polecamy wypróbować materace z dodatkiem tego terapeutycznego materiału, ponieważ jego właściwości pokochało już wiele osób. Nie bez przyczyny materac Rupert oraz Klara są najchętniej kupowanymi produktami z naszych kolekcji.