Najczęstsze oznaczenia materacy – co znaczą H1, H2 itd.

 

Myślicie, że o materacach wiecie już wszystko? Zapewniamy, że tak nie jest. Słowniczek z pojęciami dotyczącymi materacy jest bardzo obszerny – spotkamy w nim oznaczenia typu H1, H2, pocket, lato-zima, 180x200. Warto wiedzieć, co oznaczają, by wybrać właściwy produkt. Zaczynamy!

Zakup materaca jest banalnie łatwy? Z pewnością tylko wówczas, gdy nie wgłębiamy się w specyfikę określonego produktu. Im więcej chcemy wiedzieć, tym powstaje coraz więcej pytań, na które – jak się szybko okazuje – nie znamy odpowiedzi. Szczególnie trudne do rozwikłania są określenia dotyczące twardości materaca, technologii wykonania oraz materiałów, które wypełniają jego wnętrze. Oto najważniejsze z pojęć, które postanowiliśmy rozszyfrować specjalnie dla Was. Poznajcie je wszystkie, a z pewnością wybierzecie produkt, który spełni wszystkie Wasze oczekiwania!

H1, H2, H3… Jaka powinna być twardość materaca?

Te dziwne połączenia literowo-liczbowe, które często widnieją na metkach materacy, to nic innego, jak określenia dotyczące ich twardości. Litera H pochodzi od angielskiego słowa „hardness”, a cyfra od 1 do 4 określa stopień twardości materaca. Każdy, kto choć raz kupował materac, wie, że idealne podłoże powinno być odpowiednio miękkie lub twarde. Od czego zależy wybór?

Twarde materace, oznaczone najczęściej jako H4, polecane są osobom, których waga przekracza 100 kg i które nie odczuwają bóli w plecach. Powinny być one sprawne fizycznie i po prostu lubić sen na twardym podłożu.

Materace średnio twarde, czyli H3, są najczęściej wybierane przez kupujących. To modele przeznaczone dla osób o wadze około 80-90 kg. Są dobrze wyważone, komfortowe i zapewniają idealne podparcie dla całego ciała. Materace oznaczone jako H2 będą idealne dla osób, które ważą od 50 do 80 kg. To obok materacy H3 jeden z najbardziej popularnych typów produktów do spania. Materace miękkie – z oznaczeniem H1 – powinny wybierać osoby bardzo lekkie lub preferujące miękkie podłoże podczas snu.

W rzeczywistości nie zawsze materace różnych firm o tych samych oznaczeniach H1, H2, H3 i H4 będą miały taką samą twardość. W jednym przypadku produkt z H3 może mieć zupełnie inną odczuwaną twardość niż materac innego producenta, również oznaczony tym symbolem.

Aby ułatwić wybór odpowiedniego produktu, nasze materace posiadają dwustropniową skalę – standardowy i twardy. 90% naszych klientów wybiera materace o standardowej  twardości i deklaruje, że jest z nich zadowolona. Standardowa twardość sprawdza się bardzo dobrze u osób ważących pomiędzy 55-85 kg. Warto jednak pamiętać, że raz podjęta decyzja nie oznacza u nas ostatecznej. Jeśli okaże się, że wybrana twardość jest nieodpowiednia, a materac niewygodny, możesz po 30 dniach testowania wypróbować inny produkt. Dzięki temu z pewnością znajdziemy odpowiednią twardość.

Uwaga! Warto pamiętać, że osoba cięższa inaczej będzie odczuwała twardość w materacu oznaczonym jako H2 niż osoba ważąca mało.

Wybierając materac należy kierować się podanymi przedziałami wagi, jednak nic nie zastąpi przetestowania twardości materaca w swojej sypialni.

Obiektywnej oceny stopnia dopasowania twardości materaca można dokonać dopiero po kilku nocach przespanych na materacu, gdy wypełnienie dostosuje się do kształtu ciała śpiącego.

 

Różne wypełnienia materacy – cechy charakterystyczne

Twardość to tylko jedno z oznaczeń widniejących na materacu – innym będzie materiał, z jakiego jest on wykonany.

Materace z pianki wysokoelastycznej (HR – high resilience foam)

Pianki wysokoelastyczne są przeznaczone dla osób, które chcą spać komfortowo.  Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej są wyjątkowo sprężyste i odznaczają się świetną elastycznością punktową – to oznacza, że uginają się tylko w miejscu nacisku, by natychmiast wrócić do swojego pierwotnego kształtu po zwolnieniu nacisku. Dzięki temu świetnie dostosowują się do każdej pozycji śpiącego, nie powodując efektu zapadania się ciała w materiale, tak jak niestety może to mieć miejsce w przypadku pianek poliuretanowych. Ponadto pianka wysokoelastyczna to materiał antyalergiczny, w którym nie rozwijają się roztocza, pleśń ani grzyby. To dlatego materace wysokoelastyczne zapewniają naprawdę higieniczny sen.

Zobacz materace wysokoelastyczne > 


materac wysokoelastyczny rupert

Materace sprężynowe kieszeniowe – typu pocket

Wypełnienie materaca może być wykonane także w systemie pocket – każda sprężyna umieszczona jest tu w osobnej kieszeni, stąd często takie materace nazywane są kieszeniowymi. Sprężyny są rozłożone w taki sposób, by tworzyć 7 stref twardości. To system zupełnie inny niż charakterystyczny dla materaców bonellowych. Tutaj siła nacisku działa tylko na wybrane miejsce, dlatego partner osoby, która się wierci lub wstaje, nie będzie tego odczuwał.

 

Zobacz materace sprężynowe > 

materac sprężynowy klara

Materace z pianki poliuretanowej

Materac może także posiadać najprostsze wypełnienie z pianki poliuretanowej, którą charakteryzuje niezła sprężystość, jednak przeciętna wytrzymałość. Najważniejsze zalety materacy z pianki poliuretanowej to dobra cena i niska waga. To dlatego tak często poliuretan jest praktycznym wypełnieniem materacy przeznaczonych dla dzieci. Materace z pianki poliuretanowej będą stanowiły także dobre rozwiązanie jeśli szukamy materaca dla gości lub do sporadycznego użytkowania np. w domku letnim lub na działce. W takich wypadkach nie musimy się przejmować jego trwałością, ponieważ używany od czasu do czasu posłuży nam przez lata, a jego zakup nie wpłynie istotnie na stan naszego konta.

Dla zwiększenia komfortu snu, można dodać do materaca warstwę dodatkowego materiału. Może być nim owcza wełna, czyli naturalny materiał o niezwykłych właściwościach terapeutycznych.

Owcza wełna działa termoregulacyjnie - zimą grzeje, latem zapewnia odpowiednią wentylację ciała. Ponadto owcza wełna używana jest w materacach z uwagi na swoje właściwości higroskopijne – dzięki charakterystycznej strukturze włókien, owcza wełna przejmuje wilgoć wytwarzaną przez ciało, a następnie oddaje ją do otoczenia. Dzięki temu zarówno ciało śpiącego jak i powierzchnia materaca pozostają suche przez całą noc zapewniając komfortowy i higieniczny sen.

Inną warstwą dodatkową często spotykaną w materacach jest mata kokosowa stworzona z naturalnych łupin orzecha kokosowego. Jej podstawową właściwością jest podniesienie twardości materaca oraz jednoczesne zwiększenie jego trwałości. Mata kokosowa jest częstym wyborem klientów, którzy są przyzwyczajeni do snu na twardym podłożu.

mata kokosowa w materacu

A co z lateksem? Pianka lateksowa wbrew pozorom jest naturalnym materiałem pozyskiwanym najczęściej z tzw. soku mlecznego drzewa kauczukowego. Często do tak pozyskanego lateksu dodaje się domieszkę lateksu syntetycznego, by w rezultacie otrzymać wyższą trwałość pianki. Warstwę wykonaną z tego materiału można znaleźć w najlepszych modelach materacy, ponieważ zapewnia najwyższy stopień elastyczności i dopasowuje się do ciała śpiącego jeszcze lepiej niż pianka wysokoelastyczna.

Lateks charakteryzuje się porowatą strukturą, która umożliwia bardzo dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Ma również właściwości przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Warto rozważyć materac z warstwą lateksu, gdy chcemy sprawić sobie naprawdę wygodny i higieniczny materac. To także optymalny wybór dla osób, które np. z powodu rekonwalescencji spędzają dużo czasu w łóżku.

pianka lateksowa w materacu

 

Materac 160x200, 180x200 – jak wybrać idealny wymiar materaca?

Szacuje się, że idealny materac pojedynczy nie powinien być węższy niż 70 cm. Dla dwóch osób minimalna szerokość podłoża to natomiast 140 cm. Zwykło się jednak wybierać bardziej komfortowe opcje, szczególnie dla tych osób, które śpią w różnych pozycjach. To właśnie z myślą o nich dostępna jest oferta materacy o wymiarach 160x200 lub 180x200, przy czym pierwsza wartość to szerokość materaca, a druga to długość. Szybko można zauważyć, że w standardzie nie ma materacy dłuższych niż 200 cm – jeśli jednak istnieje konieczność wykonania takiego materaca, można dokonać indywidualnego zamówienia.

W przypadku materacy ważny jest jeszcze jeden parametr – wysokość materaca. Dzieci w wieku szkolnym mogą korzystać z materacy piankowych  o wysokości poniżej 16-centymetrów, a młodzież i dorośli – z modeli o wysokości od 16 cm w górę. Przy materacach sprężynowych optymalną wysokością materaca będzie 17 cm i więcej.

Odrobina historii materaca – jak to było kiedyś?

Pierwszym materacem była prawdopodobnie konstrukcja wypełniona liśćmi, trzciną, sitowiem i trawą – spała na niej cała rodzina, ponieważ tworzenie kilku osobnych materacy nie było zbyt opłacalną inwestycją. Stopniowo dokładano do podłoża inne, naturalne materiały, np. sierść zwierząt czy skórę. Mistrzami w produkcji wygodnych materacy byli Persowie, którzy pokusili się o stworzenie materaca wodnego wykonanego z koziej skóry wypełnionej wodą. Czy był wygodny? Pewnie tak, ale korzystali z niego tylko najzamożniejsi.

W XV wieku materace przeżywały prawdziwy renesans. Funkcję wypełnienia pełniła słoma oraz pióra – nic nadzwyczajnego, ale powierzchnię materaca często wykańczano dekoracyjnym haftem.

W wieku XVIII wreszcie pojawiła się bawełna – od razu rozgościła się na rynku materacy, podobnie jak końskie włosie, a także włókno kokosowe. A w wieku XIX powstały konstrukcje sprężynowe. Co prawda pierwsze materace sprężynowe niezbyt profesjonalnie rozkładały ciężar ciała na powierzchni, ale komfort snu był zdecydowanie wyższy niż na podłożu wypełnionym pierzem.

W 1899 roku James Marshall opatentował pierwszą sprężynę kieszeniową, która od jego nazwiska nazwana została „sprężyną Marshalla”. W latach 30. w Kanadzie Marshall założył firmę, która do dziś produkuje jedne z najlepszych materacy kieszeniowych na świecie.

W 1926 roku firma Dunlop jako pierwsza zaprezentowała technologię wulkanizacji kauczuku, dzięki której otrzymywano lateksową pianę. Materace z niej początkowo były tworzone jedynie dla brytyjskiej rodziny królewskiej.

1992 rok to z kolei pierwszy materac termoelastyczny, wynalazek NASA sprzed 20 lat.

Dzisiaj technologia materacy różni się nawet od tej, która była bardzo popularna 20 lat temu. Nic dziwnego, ponieważ z każdym rokiem zmienia się nie tylko oferta producentów, ale również świadomość konsumentów o zdrowym i higienicznym śnie.

Warto śledzić na bieżąco wszystkie doniesienia ze świata materacy, a poszukiwania tego idealnego rozpocząć właśnie od zapoznania się z najważniejszymi pojęciami o samym produkcie. Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedzieliście się sporo nowych rzeczy. Wiecie już, jak oznaczana jest twardość materaca, jakie materiały mogą go wypełniać i jak spały nasze babki. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów o wyborze idealnego produktu lub wypróbować jeden z naszych materacy, to zapraszam do tej części sklepu, w której zamieściliśmy nasze produkty!

Wszystkie z naszych materacy można testować w warunkach domowych przez 30 dni! Materac, który dociera do klienta, pachnie świeżością, ponieważ powstaje bezpośrednio po złożeniu zamówienia – nie magazynujemy produktów.