Jaki materac wybrać dla seniora?

 

Każdy z nas śpi inaczej, a co za tym idzie – nie u każdego kwestia dobrego i komfortowego snu jest odczuwana tak samo. Nasze predyspozycje oraz zapotrzebowanie na sen zmieniają się także z wiekiem. Kiedy przybywa nam lat, coraz częściej borykamy się z uciążliwym bólem stawów czy kręgosłupa. Istotnym elementem wyposażenia sypialni osoby starszej jest zatem materac, który dzięki odpowiedniemu wykonaniu sprawi, że każda noc będzie przespana, a każdy poranek będzie wstępem do przyjemnie spędzonego dnia.

Sen odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Jaką? Sprawia, że odpoczywamy, regenerujemy się – jesteśmy zdrowi i gotowi do działania. U osób starszych sen ma jeszcze jedną ważną funkcję. Oprócz regeneracji jako takiej, może również działać prewencyjnie na wiele schorzeń związanych z bólem kręgosłupa oraz stawów.

Dobry materac dla osób starszych – pianka i jeszcze raz pianka

Aby zminimalizować wspomniane przypadłości, warto dobierać do snu takie materace, które maksymalnie niwelują nacisk na szyję, biodra, a także barki. Materacami, które spełniają te oczekiwania, są produkty z oferty modeli kieszeniowych oraz piankowych (w tym szczególnie wysokoelastyczne).

Materac prawidłowo dobrany do sylwetki osoby starszej będzie ją amortyzował oraz niwelował nacisk. A jeśli do materaca dołożymy warstwę materiału o właściwościach ortopedycznych, takiego jak pianka wysokoelastyczna, to komfort snu będzie naprawdę wysoki.

Osoby starsze często marzną w nocy – jak sobie z tym poradzić?

Problemy reumatyczne występują u osób z różnych grup wiekowych, ale u starszych są zdecydowanie częściej powtarzalne. Dlatego warto dobierać dla nich materace z dodatkową warstwą owczej wełny. Ten naturalny materiał pozyskiwany z runa owczego ma wiele wspaniałych właściwości. Z jednej strony odprowadza wilgoć do otoczenia, a z drugiej daje wystarczającą ilość ciepła, by nawet zimą czuć się na materacu naprawdę dobrze. Owcza wełna pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała oraz zapobiega utracie ciepła.

Osoby starsze, które często marzną, na materacu wykonanym z owczej wełny będą odczuwały przyjemne ciepło. Nic dziwnego, że w górach materace z owczej wełny to standard wyposażenia hotelowego oraz domowego. Prawdziwi górale wiedzą, co dobre!

Wiele starszych osób skarży się na tzw. efekt 'zimnych nóg'. W nocy marzną szczególnie stopy – to wynik złego krążenia w ciele.

Problemy z krążeniem, a materac

To kolejny, bardzo częsty problem występujący u osób starszych. Problemy z krążeniem można jednak również wyeliminować. Wystarczy wybrać do snu materac wykonany z pianki wysokoelastycznej. Ta dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. W rezultacie sen sprzyja odprężeniu i relaksowi, a ciało, szczególnie w tych newralgicznych miejscach, jest wolne od bolesnych ucisków.

Pamiętajmy także o tym, że materiałem, który bardzo pozytywnie wpływa na krążenie w ciele, jest owcza wełna. Ten naturalny materiał pozyskiwany z runa owczego rozgrzewa, ale nie przegrzewa. Odprowadza nadmiar wilgoci do otoczenia, a jednocześnie daje ciepło. Owcza wełna bardzo często występuje w materacach typu lato/zima. Dzięki swoim właściwościom przy wysokich temperaturach przyjemnie chłodzi, a przy niskich sprawia, że jest nam po prostu ciepło.

dwustronny materac

Dla osób schorowanych, które w łóżku spędzają więcej czasu, niż statystyczna zdrowa osoba, poleca się materace, które zapobiegają powstawaniu odleżyn. Produktami z tej kategorii będą materace wykonane z pianki wysokoelastycznej. Profilaktyka przeciwodleżynowa pozwala na długi czas zachować większy komfort życia osoby chorej.

Należy pamiętać również o tym, że osoby starsze śpią gorzej, ponieważ następuje u nich spadek poziomu melatoniny, a to ona reguluje cykl naszego snu. Bez niej lub – jeśli ma ona zbyt niski poziom – człowiek staje się znacznie bardziej podatny na czynniki zewnętrzne (hałas, światło, niewygodę).

Jestem osobą starszą, szukam materaca o idealnej twardości…

To pytanie często pojawia się podczas poszukiwania odpowiedniego materaca. Jaki produkt wybrać? Miękki, średnio twardy czy może twardy? Stopień twardości dobieramy zawsze ze względu na to, ile waży dana osoba. Materac o powierzchni zbyt twardej będzie uciskał kręgosłup oraz ciało, a to może spowodować szybsze powstawanie odleżyn.

Czy wiesz, że bóle kręgosłupa i stawów to najczęściej wymieniane schorzenia, na które cierpią osoby starsze? Twardy materac może znacznie zwiększyć te dolegliwości. Bóle stawu barkowego, biodrowego oraz łokciowego nasilają się.

Miękki materac nie zapewni podparcia dla pleców oraz bioder na takim poziomie, jaki jest konieczny. Na zbyt miękkim materacu ciało zapada się w materiał – taka pozycja w żadnym stopniu nie sprzyja odpoczynkowi. Dlatego warto kierować się wskazanymi przez producenta przedziałami wagowymi, dla których został zaprojektowany dany model materaca. W naszej ofercie mamy materace o standardowej twardości, które są idealne dla osób ważących pomiędzy 55 kg, a 85 kg. 

 

Materac z pianki wysokoelastycznej to w wielu przypadkach optymalny wybór

Człowiek starszy potrzebuje podparcia stabilnego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji i wstawanie z łóżka. Dla seniora sprawdzi się zatem materac średniej twardości, wykonany z pianki wysokoelastycznej, szczególnie jeśli osoba śpiąca na nim jest wciąż aktywna ruchowo.

Takie podłoże zminimalizuje powstawanie mikrourazów. Mięśnie będą się szybciej regenerować, a układ krwionośny, przez to, że pobudzany – będzie pracował prawidłowo – osobie starszej nie będzie zatem zimno.

Na materacu średnio twardym osoby starsze śpią dłużej i wygodniej. Te, które mają problemy ze stawami lub powracają do zdrowia po urazach, powinny zainteresować się materacami wysokoelastycznymi, które reagują na ciepło i nacisk ciała.

 

Dlaczego materac wysokoelastyczny jest najczęściej wybierany dla osób starszych? Ponieważ:

  • zapewnia trwałe, ale również stabilne podparcie dla całego ciała,
  • na takim materacu skóra oddycha i jest odpowiednio wentylowana,
  • materac ten jest sprężysty, dzięki czemu łatwiej się z niego wstaje.

 

Zobacz materace wysokoelastyczne >

 

Kiedy wybrać materac kieszeniowy?

To także dobre rozwiązanie, ale należy wybrać produkt, który będzie właściwie współpracować z ciałem osoby starszej, tak aby ich mięśnie mogły wypoczywać. 7 stref twardości umieszczonych w materacach sprężynowych idealnie dopasuje się do całego ciała. Do takich materacy starsze osoby są też znacznie bardziej przyzwyczajone. Powierzchnia modeli sprężynowych zniekształca się tylko w miejscu nacisku, a zatem druga osoba nie odczuwa nieprzyjemnych drgań. To szczególnie ważne, jeśli szukamy materaca dla pary osób w starszym wieku, gdzie jeden z partnerów cierpi na bezsenność

7 stref twardosci materaca

Pamiętajmy, że materace sprężynowe, dzięki elastyczności punktowej, dobrze podpierają kręgosłup i mogą zmniejszać dolegliwości bólowe układu szkieletowego. A przecież na bóle w krzyżu narzeka tak wiele starszych osób.

materac elastyczność punktowa

Zobacz materace sprężynowe kieszeniowe > 

 

Zdejmowany pokrowiec, czyli element niezbędny w materacu dla osoby starszej

Aby osoba starsza mogła wypoczywać zawsze w komfortowych i higienicznych warunkach, warto zadbać, aby jej materac był powleczony pokrowcem o właściwościach antyalergicznych. Jeśli będzie wyposażony w zamek błyskawiczny, będzie można go również łatwiej zdjąć i uprać na wypadek zabrudzenia. A miły w dotyku ułatwi przyjemny wypoczynek, szczególnie mocno schorowanym osobom.

A może materac z warstwą pianki lateksowej?

Pianka lateksowa jest świetnym rozwiązaniem, gdy osoba starsza choruje na astmę, ponieważ materiał ten nie wchłania zanieczyszczeń organicznych (np. martwego naskórka) ani kurzu. Wilgoć jest odprowadzana z wnętrza, co oznacza, że na materiale nie rozwijają się roztocza, grzyby czy pleśnie, których obecność mogłaby nasilić ataki duszności.

Jeśli wiemy już, jaki materac dla osoby starszej wybrać, przed zakupem przetestujmy konkretny produkt. W naszym sklepie umożliwiamy testowanie materacy przez 30 dni. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, że jest dopasowany do wagi danej osoby oraz jej predyspozycji fizycznych. Idealny materac to zupełnie inne spojrzenie na sen! Podarujmy go osobom w każdym wieku!