Jaki materac wybrać dla dziecka i nastolatka?

 

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy z łóżeczka niemowlęcego lub sypialni rodziców przenosi się do własnego łóżka. Nowe miejsce snu nieodzownie łączy się z wyborem właściwego podłoża do spania. Podpowiadamy, jaki materac należy wybrać dla młodszego dziecka, a jaki dla nastolatka.

Im lepiej się wysypiamy, tym zdrowszy jest nasz kręgosłup, mamy lepsze samopoczucie i więcej energii. Nic zatem dziwnego, że rodzice tak dużo uwagi poświęcają na wybór idealnego materaca, najpierw do łóżeczka niemowlaka, potem dla kilkulatka i wreszcie – nastoletniego dziecka. Zdrowy sen powinien nam towarzyszyć od pierwszych dni życia! Im lepiej będzie pielęgnowana kultura snu za młodu, tym bardziej będziemy zwracać na nią uwagę w dorosłym życiu.

 

Podstawowe zasady doboru materaca dla dzieci i nastolatków – dobierz rozmiar i twardość

Jeśli chcemy, by nasze dzieci naprawdę dobrze się wysypiały, zawsze skupiajmy się na tym, by materac był dobrany do ich wagi. Idealny materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu osoby, która na nim śpi. Zwykle już dla kilkulatka warto kupić materac o długości 200 cm, który posłuży rosnącemu dziecku przez kilka lat.  

Jeśli mowa o wadze, zwykle nie powinniśmy wybierać dla dzieci i nastolatków materacy twardych – odczuwana twardość przez dziecko będzie wyższa, niż przez dorosłego. Miękkie materace z kolei po pewnym czasie użytkowania mogą okazać się zbyt miękkie (twardość materaca z czasem obniża się).
Najlepiej sprawdzi się więc materac o standardowej twardości, które pozostanie wygodny najdłużej.

Dobrze, by dziecko miało możliwość przetestowania materaca w domu i upewniło się, że jest dla niego wygodny. Dlatego materace Sheepo możecie przetestować przez 30 dni, a w razie potrzeby zwrócić je lub wymienić.

 

Wybierz materac ze zdejmowanym pokrowcem, żeby łatwo utrzymać go w czystości

W materacu dla dzieci dobrze zwrócić również uwagę na pokrowiec – koniecznie zdejmowany i łatwy do uprania. Pamiętajmy, że do łóżka maluchów trafiają różne skarby – często także słodkie i lepkie. Częste pranie będzie nam towarzyszyć przynajmniej przez kilka dobrych lat. Do pewnego wieku dzieci mogą się również moczyć. Pokrowiec materaca, który można na wypadek takich zdarzeń uprać, to prawdziwe zbawienie dla rodziców. Dlatego wszystkie materace Sheepo mają pokrowce, które można zdjąć i wyprać w pralce.

 

Funkcja Lato-Zima w materacu – by nasze dziecko nie marzło zimą i nie zgrzało się latem

Poza odpowiednim rozmiarem i twardością materaca, dla głębokiego i regenerującego snu ważna jest także odpowiednia temperatura zasypiania dziecka lub nastolatka.

Tutaj niezwykle pomocna okazuje się funkcja Lato-Zima. Wyposażone w nią materace Sheepo są dwustronne. Strona zimowa jest pokryta warstwą naturalnej, owczej wełny, która przyjemnie grzeje dziecko podczas chłodnych zimowych nocy. Latem wystarczy odwrócić materac, by skorzystać z jego letniej, bardziej przewiewnej strony, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza w cieplejsze dni.

Dzięki funkcji Lato/Zima w materacu nasze dziecko będzie spało w optymalnych warunkach cieplnych niezależnie od pory roku.

 

Materac piankowy czy sprężynowy – który będzie lepszy dla dziecka?

 

Materac z klasycznej pianki

Najbardziej przystępne cenowo są materace z klasycznej pianki. Pomimo dobrej wytrzymałości są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo jest zdjąć z nich pokrowiec do prania lub odwrócić na drugą stronę. Co ważne, tego pianka jest także materiałem antyalergicznym. Dzieci śpią więc idealnie higienicznych warunkach.

Z tej kategorii często wybierany, szczególnie dla młodszych dzieci, jest materac Matylda. Wyposażony w standardową twardość, zdejmowany, bawełniany pokrowiec i funkcję Lato/Zima zapewni dziecku wygodny sen przez cały rok i pozwoli Ci łatwo utrzymać dziecięcą sypialnie w czystości.

Zobacz materac Matylda >

Materac z wysokoelastycznej pianki HR

Nieco inaczej zbudowane są materace z pianki wysokoelastycznej HR. To nowoczesna, gęsta pianka, która charakteryzuje się niezwykłą sprężystością i elastycznością punktową. Dzięki temu aktywnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, zapewniając optymalne podparcie kręgosłupa w każdym ułożeniu. To szczególnie ważne jeśli nasze dziecko dużo kręci się w łóżku, nim zaśnie. Ponadto na piance nie mnożą się roztocza, grzyby ani bakterie. Prawda, że bezpiecznie?

Najczęściej wybieranym przez rodziców materacem z pianki HR jest model Rupert. Standardowa twardość, warstwa owczej wełny, funkcja Lato/Zima, bawełniany pokrowiec wyposażony w zamek błyskawiczny oraz wysoka elastyczność punktowa sprawiają, że Rupert to materac, który zapewni głęboki, regenerujący sen naszemu dziecku.

Zobacz materac Rupert >

Materac sprężynowy

Niezależnie od wieku najbardziej popularnym rodzajem materacy są materace sprężynowe. Unikajmy jednak materacy ze sprężyn bonnelowych – ich przestarzała konstrukcja połączonych ze sobą wzajemnie sprężyn sprawia, że powierzchnia materaca pracuje nierównomiernie i jest mało komfortowa.

Materac sprężynowy dla dziecka musi być zbudowany ze sprężyn kieszeniowych, które działają niezależnie od siebie. Dzięki temu uginają się tylko w miejscu nacisku, odpowiednio reagując na ciężar ciała.

Materace sprężynowe Sheepo są ponadto wyposażone w 7 stref twardości – każda zapewniająca odpowiedni stopień podparcia dla danego odcinka ciała. Poszczególne odcinki ciała i kręgosłupa wymagają bowiem różnego wsparcia podczas snu. Odcinek lędźwiowy powinien być wsparty mocno i pewnie, podczas gdy ramiona potrzebują przestrzeni, by rozluźnić się i zregenerować. To bardzo ważne w przypadku dzieci, których układ kostny wciąż się rozwija.

 

Najlepszym wyborem dla dziecka lub nastolatka spośród materacy sprężynowych jest model Sheepo Klara. Dlaczego? Ponieważ cechuje go standardowa twardość, sprężyny kieszeniowe, 7 stref twardości, Funkcja Lato/Zima, owcza wełna i bawełniany pokrowiec, który łatwo wypierzesz w pralce.

Zobacz materac Klara >

Na jakie materiały należy uważać wybierając materac dla dziecka? 

Często wykorzystywanym materiałem do produkcji materacy dla najmniejszych jest lateks, który daje bardzo dobre punktowe podparcie, ułatwiając wypoczynek dzieciom z różnego rodzaju skrzywieniami kręgosłupa. Zbliżone właściwości ma wspomniana wcześniej pianka wysokoelastyczna. Dziecko może spać na plecach, na brzuchu, na boku – za każdym razem wysypia się tak samo dobrze. Ponadto lateks nie pochłania kurzu i bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią.

Lateks jednak, w przeciwieństwie do pianki wysokoelastycznej HR, może sporadycznie powodować niepożądane reakcje alergiczne. Co prawda zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nie są całkowicie wykluczone. Dlatego przed wyborem materaca z lateksu dla dziecka należy sprawdzić, czy dziecko nie jest na niego uczulone. Dobrym testem może być np. założenie dziecku lateksowej rękawiczki – jeśli po dłuższym czasie jej noszenia na skórze nie pojawią się podrażnienia, oznacza to, że alergia nie występuje.

Pianka lateksowa została wykorzystana w modelu Leon, który jest jednym z najbardziej komfortowych materacy Sheepo.

 

Jak wybrać materacyk do kołyski?

Dla małych dzieci lub noworodków najważniejszymi parametrami wyboru materaca są jego twardość oraz materiał wykonania. Dobrym wypełnieniem będzie pianka wysokoelastyczna, która nie powoduje niebezpiecznego efektu zapadania i zapewnia optymalny komfort oraz temperaturę.

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest też skład pokrowca materaca, z którym dziecko będzie miało bliski kontakt podczas snu. Ważne, aby był naturalny, najlepiej uszyty z przewiewnej, oddychającej bawełny.

 

Jaki materac wybrać, gdy nasz nastolatek waży nieco więcej?

Jeżeli nasz nastolatek jest dość ciężki lub gdy z dzieciństwa wyniósł nawyk spania na twardym podłożu, bardzo dobrym rozwiązaniem może być materac z warstwą maty kokosowej. Ten naturalny materiał podnosi twardość materaca oraz zapewnia dodatkowe wzmocnienie materaca.

W takim wypadku warto przyjrzeć się twardemu materacowi sprężynowemu Norbert. Dzięki systemowi indywidualnie pracujących sprężyn kieszeniowych Norbert zapewnia bardzo dobre dopasowanie do całego ciała, a mata kokosowa podnosi twardość powierzchni. Norbert jest także wyposażony w funkcję Lato/Zima i zdejmowany pokrowiec.

Zobacz materac Norbert >

Jeśli szukamy dla dziecka twardego materaca, jednak zbudowanego z klasycznej pianki, model Albert oraz jego rozszerzona wersja Albert Plus spełnią oczekiwania naszego nastolatka.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze materaca dla nastolatka? Wszystkie informacje w pigułce

  • Jeśli nasze dziecko, ze względu na różny stopień niepełnosprawności, większość czasu spędza w łóżku, wybierzmy materac wykonany z pianki wysokoelastycznej. Pianka nie powoduje ucisków i zmniejsza uciążliwości bólowe. Materace tego typu często stosuje się także w profilaktyce przeciwodleżynowej.
  • Materace z tradycyjnej pianki są tańsze, lecz ich trwałość nie jest tak wysoka, jak w przypadku innych modeli. Jeśli mamy w domu zwierzęta i dziecko lubi z nimi spać, to warto w nie zainwestować. Zniszczone podłoże wyrzucimy bez większych strat finansowych. Pamiętajmy, że koty uwielbiają ostrzyć pazury na materacu.
  • Patrząc na przeznaczenie materacy i ich rodzaj: do 6 roku życia wybierajmy materace piankowe, dla starszych dzieci – materace piankowe lub sprężynowe. Zwracajmy uwagę na twardość materaca.
  • Dla małych dzieci oprócz materaca zakupmy także wkłady pod pokrowce. Niektóre podłoża, np. lateksowe, trudno doczyścić i wysuszyć. Zapach moczu maluszka będzie utrzymywał się w pomieszczeniu bardzo długo.
  • Jeśli chcemy, by nasze dziecko spało w bezpiecznych i komfortowych warunkach, wybierajmy podłoża antyalergiczne, na których nie osiadają grzyby, pleśń oraz roztocza.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże rodzicom w świadomym wyborze materaca dla dziecka! Pamiętajmy, że o higienę snu należy zadbać już od pierwszych dni życia! Nie zapominajmy, że sen jest naprawdę ważny dla rozwoju dziecka.