Jaki materac wybrać dla dziecka i nastolatka?

 

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy z łóżeczka niemowlęcego lub sypialni rodziców przenosi się do własnego łóżka. Miejsce do spania nieodzownie łączy się z wyborem właściwego podłoża. Podpowiadamy, jaki materac należy wybrać dla młodszego dziecka, a jaki dla nastolatka.

Im lepiej się wysypiamy, tym zdrowszy jest nasz kręgosłup, mamy lepsze samopoczucie i więcej energii. Nic zatem dziwnego, że rodzice tak dużo uwagi poświęcają na wybór idealnego materaca, najpierw do łóżeczka niemowlaka, potem dla kilkulatka i wreszcie – nastoletniego dziecka. Zdrowy sen powinien nam towarzyszyć od pierwszych dni życia! Im lepiej będzie pielęgnowana kultura snu za młodu, tym jako starsze osoby znacznie bardziej będziemy doceniać jego rolę w naszym życiu.

Podstawowe zasady doboru materaca dla dzieci

Jeśli chcemy, by nasze dzieci naprawdę dobrze się wysypiały, zawsze skupiajmy się na tym, by materac był dobrany do ich wzrostu oraz wagi. Idealny materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu osoby, która na nim śpi. Jeśli chcemy kupić materac, który posłuży rosnącemu dziecku na kilka lat, warto obliczyć odpowiedni zapas centymetrów.

Jeśli mowa o wadze, pamiętajmy, że podłoże, które będzie miękkie dla nas, niekoniecznie musi być tak samo odczuwane dla dziecka. Przed zakupem odpowiedniego materaca zapytajmy sprzedawcę o wszystkie parametry produktu. Poprośmy również o możliwość przetestowania materaca w domu!

W materacu dla dzieci dobrze zwrócić również uwagę na pokrowiec – koniecznie zdejmowany i łatwy do uprania. Pamiętajmy, że do łóżka maluchów trafiają różne skarby – często także słodkie i lepkie. Częste pranie będzie nam towarzyszyć przynajmniej przez kilka dobrych lat. Do pewnego wieku dzieci mogą się również moczyć. Pokrowiec, który można na wypadek takich zdarzeń uprać, to prawdziwe zbawienie dla rodziców. Dlatego wszystkie dostępne w naszym sklepie materace mają pokrowce, które można zdjąć i włożyć do pralki!

Właściwości materaca z pianki wysokoelastycznej

Ten typ materaca jest polecany osobom w każdym wieku. Pianka ma bowiem niezwykłą elastyczność, dzięki której dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. Zapewnia także nieskończenie wiele punktów podparcia i nie powoduje bolesnych ucisków. W rezultacie sen na materacu z pianki wysokoelastycznej jest naprawdę kojący dla mięśni, kręgosłupa, a także umysłu.

Co ważne, tego rodzaju pianka jest także materiałem antyalergicznym. Dzieci śpią więc idealnie higienicznych warunkach. Powierzchnia materaca jest odpowiednio wentylowana, a maluch nie poci się tak jak na innych sztucznych podłożach. Na piance nie mnożą się roztocza, grzyby ani bakterie. Prawda, że bezpiecznie?

Czy materac dla dziecka różni się od modelu materaca dla dorosłych?

Na pierwszy rzut oka – nie, ale… jeśli zagłębimy się w jego konstrukcję oraz poszczególne warstwy, to zauważymy pewne różnice. W materacach dla dzieci często wyróżnia się 3 strefy twardości – w materacach dla dorosłych – 7. Wszystko dlatego, że ciało dziecka nie potrzebuje tak mocnego wyprofilowania, jakie jest wymagane w przypadku osoby dorosłej. Materac dla dziecka ma również mniejszą wysokość – zwykle wystarcza tu wysokość około 12 cm. W standardowym modelu dla osoby dorosłej grubość wynosi 16-18 cm.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji materacy dla dzieci jest lateks, który daje bardzo dobre podparcie, zapobiegając lub ułatwiając wypoczynek dzieciom z różnego rodzaju skrzywieniami kręgosłupa. Żadna inna warstwa wypełnienia nie jest tak sprężysta i jednocześnie plastyczna. Zbliżone właściwości również pianka wysokoelastyczna. Dziecko może spać na plecach, na brzuchu, na boku – za każdym razem wysypia się tak samo dobrze. Ponadto lateks nie pochłania kurzu i bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku najwyższy komfort, przyjrzyj się materacom Sheepo wyposażonym w lateks – taką budowę ma materac wysokoelastyczny z warstwą lateksu i owczej wełny „Laura” oraz materac kieszeniowy z warstwą lateksu „xxx”

Uwaga! W przypadku materaców z lateksu, należy sprawdzić, czy dziecko nie jest na niego uczulone. Co prawda niepożądane reakcje alergiczne zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nie są wykluczone całkowicie. Dobrym testem może być np. założenie dziecku lateksowej rękawiczki – jeśli po dłuższym czasie jej noszenia na skórze nie pojawią się podrażnienia, oznacza to, że alergia nie występuje.

 

Jak wybrać materacyk do kołyski?

Dla małych dzieci lub noworodków najważniejszymi parametrami wyboru materaca są jego twardość oraz materiał wykonania. Dobrym wypełnieniem będzie pianka wysokoelastyczna, która nie powoduje dość niebezpiecznego efektu zapadania i zapewnia potrzebny komfort oraz temperaturę.

Jeśli potrzebujemy materaca o nieco większej twardości, wówczas można wybrać produkt, który będzie posiadał warstwę maty kokosowej o grubości np. 1 cm. Kiedy dziecko nieco podrośnie, dalej będzie wypoczywało na odpowiednio twardym podłożu, bez uciążliwego zapadania się w materiał.

Materac idealny dla nastolatka

Jeżeli nasz nastolatek jest dość ciężki lub gdy z dzieciństwa wyniósł nawyk spania na twardszych podłożach, bardzo dobrym rozwiązaniem może być materac sprężynowy kieszeniowy z warstwą maty kokosowej. Dzięki systemowi indywidualnie pracujących sprężyn modele kieszeniowe te zapewniają bardzo dobre dopasowanie do całego ciała, a mata kokosowa podnosi twardość i trwałość materaca.

Jeżeli nasze dziecko preferuje sen na miękkim podłożu – rozważmy materac z warstwą pianki lateksowej.

Dla nastolatków, którzy są alergikami, lepiej będzie wybrać materace piankowe – zarówno modele poliuretanowe, wysokoelastyczne,, jak i z warstwą lateksu będą wolne od pleśni, grzybów, bakterii i roztoczy. Dzieje się tak za sprawą budowy pianek wykorzystywanych w produkcji materacy. Nie wchłaniają one kurzu i zanieczyszczeń organicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze materaca dla nastolatka? Wszystkie informacje w pigułce:

  • Jeśli nasze dziecko, ze względu na różny stopień niepełnosprawności, większość czasu spędza w łóżku, wybierzmy materac wykonany z pianki wysokoelastycznej. Pianka nie powoduje ucisków i zmniejsza uciążliwości bólowe. Materace tego typu często stosuje się także w profilaktyce przeciwodleżynowej.
  • Materace poliuretanowe są tanie, lecz ich trwałość jest niższa niż w przypadku innych modeli. Jeśli mamy w domu zwierzęta i dziecko lubi z nimi spać, to warto w nie zainwestować. Zniszczone podłoże wyrzucimy bez większych strat finansowych. Pamiętajmy, że koty uwielbiają ostrzyć pazury na materacu.
  • Patrząc na przeznaczenie materacy i ich rodzaj: do 6 roku życia wybierajmy materace piankowe, dla starszych dzieci – materace sprężynowe. Zwracajmy uwagę na twardość materaca i przeznaczenie wagowe.
  • Jeśli wybierzemy materac ze wzmacnianymi krawędziami, będziemy mieć pewność, że dziecko nie zsunie się z łóżka.
  • Dla małych dzieci oprócz materaca zakupmy także wkłady pod pokrowce. Niektóre podłoża, np. lateksowe, trudno doczyścić i wysuszyć. Zapach moczu maluszka będzie utrzymywał się w pomieszczeniu bardzo długo.
  • Jeśli chcemy, by nasze dziecko spało w bezpiecznych i komfortowych warunkach, wybierajmy podłoża antyalergiczne, na których nie osiadają grzyby, pleśń oraz roztocza.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże rodzicom w świadomym wyborze materaca dla dziecka! Pamiętajmy, że o higienę snu należy zadbać już od pierwszych dni życia! Nie zapominajmy, że sen jest dla dziecka naprawdę ważny w kategoriach rozwoju fizycznego.

W naszym sklepie materac można testować nawet przez 30 dni! W końcu nad wyborem odpowiedniego produktu warto dobrze się zastanowić!