Jaki materac do spania wybrać – rodzaje materacy

 

Najlepiej i najdłużej regenerujemy się w nocy, gdy śpimy. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że decyzję o wyborze idealnego materaca traktujemy jako prawdziwe wyzwanie. Koszt dobrego, wygodnego materaca nie jest mały, a to, jaki produkt wybierzemy, będzie decydowało o naszym zdrowiu i codziennym samopoczuciu.

Wybór idealnego materaca do spania jest kwestią indywidualną. To, że jeden produkt będzie rekomendowany przez znajomych, nie oznacza, że sprawdzi się u nas. Podczas podejmowania decyzji zakupowej powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko twardość podłoża, ale także komponenty, z których się składa. Jakie rodzaje materacy mamy do wyboru?

Materace kieszeniowe – sprężyny typu pocket

Są to materace, w których głównym wypełnieniem są sprężyny umieszczone każda w osobnej kieszeni. Dzięki temu działają niezależnie od siebie, tylko w miejscu nacisku. Sprężystość punktowa tego materaca jest idealnym rozwiązaniem dla par. Osoba, która śpi na jednej połówce materaca, nie odczuwa drgań powstających na innych modelach w momencie, gdy druga osoba wstaje. To niezwykle istotne szczególnie wtedy, gdy jedna z osób śpi niespokojnie lub gdy jesteśmy rodzicami małych dzieci, do których wstajemy w nocy.

W materacach tego typu sprężyny są ułożone według siedmiu stref twardości, co oznacza, że całe ciało ma podczas wypoczynku idealne podparcie. Powierzchnia materaca ugina się, dopasowując do określonej wagi. To bardzo ważna cecha materaca, która zapewnia zdrowy wypoczynek kręgosłupowi – jest on bowiem podparty także w miejscach anatomicznych krzywizn.

Materace kieszeniowe sprawdzą się u osób śpiących zarówno na plecach, jak i na boku.

Zobacz materace sprężynowe> 

 

materac sprężynowy

Materace kieszeniowe - podsumowanie:

 • Dla kogo – zarówno dla par, jak i dla singli, śpiących na boku i na plecach.
 • Cechy szczególne – 7 stref twardości, sprężystość punktowa – materac ugina się tylko w miejscu nacisku.
 • Idealne dopasowanie do całego ciała, także do anatomicznych krzywizn kręgosłupa.
 • Każda sprężyna umieszczona w osobnej kieszonce.

 

Materace bonellowe – sprężystość progresywna

Materac bonellowy, choć również zaliczany do grupy sprężynowych, różni się od modeli dostępnych w systemie pocket, niekoniecznie na ich korzyść. Tutaj sprężyny są ze sobą połączone i podczas pracy tworzą całość. Oznacza to, że pracują na całej długości z takim samym naciskiem – kiedy partner wstaje, odczuwamy drgania. Ten typ materaca nie będzie korzystny dla osób, które potrzebują stabilnego podłoża dla pary. Tego typu produkty są jednak dość wytrzymałe i dopasowują się do wagi ciała. Na duży ciężar reagują dużym oporem, na mały – niewielkim.

Materace bonellowe są bardzo dobrze wentylowane. Warto pomyśleć o nich, jeśli poszukujemy materaca dla osób o wysokiej masie ciała. Ciężar użytkownika będzie się tu rozkładał na całą powierzchnię, nie tylko w miejscu nacisku. Jeśli porównamy jednak ich właściwości do materacy wysokoelastycznych lub pocket szybko zauważymy, że mają znacznie gorsze parametry dotyczące komfortu. Sen na materacach kieszeniowych jest przyjemniejszy i spokojniejszy, a plecy układają się zawsze w idealnej pozycji.

Materace bonnelowe - podsumowanie:

 • Dla kogo – zarówno dla osób ważących niewiele, jak i dla tych o wysokiej wadze.
 • Wytrzymały i dobrze wentylowany.
 • Wszystkie sprężyny tworzą jeden wspólny mechanizm.

 

Materace z pianki poliuretanowej

Materiał piankowy bardzo dobrze amortyzuje ruch, dlatego jest szczególnie polecany dla dzieci, które na materacu często wykonują akrobatyczne figury. Materace piankowe są mniej trwałe niż materace sprężynowe, ale posiadają inne ważne zalety.

Pianka poliuretanowa może posiadać kilka odmian, które różnią się między sobą gęstością, twardością, elastycznością oraz sprężystością. To dlatego tak łatwo jest dobrać materac zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, których waga przekracza 85 kg lub jest niższa od wspomnianej. Pianka dobrze dopasowuje się do ciała oraz tak newralgicznych jego punktów, jak biodra, łopatki czy ramiona. Jest ponadto lekka, dzięki czemu materac można łatwo przenieść w dowolne miejsce.

Uważa się, że pianki poliuretanowe nie są równie trwałe, jak inne rodzaje komponentów, z których mogą być zbudowane materace. Nie do końca tak jest. Pianki są po prostu podatne na niewłaściwe użytkowanie. Nieodpowiednio dobrane w stosunku do wagi osoby śpiącej mogą ulec trwałemu odkształceniu.

Zobacz materace z pianki poliuretanowej >

materac piankowy

Materace piankowe - podsumowanie:

 • Bardzo dobry materac dla dzieci – amortyzuje ruchy i zapewnia idealne podparcie.
 • Lekki – materace wykonane z pianki można transportować w różne miejsca.
 • Bardzo dobre podparcie dla ciała, także dla bioder, ramion czy łopatek.

W ofercie naszych materacy piankowych znajdziesz: materac Matylda, Matylda Plus oraz Albert i Albert Plus.

Materace Albert i Albert Plus posiadają dodatkowe wypełnienie warstwą maty kokosowej – materiału pozyskiwanego z łupin kokosu. Takie wykonanie podwyższa nie tylko twardość materaca, ale również jego wytrzymałość.

 

Materace z pianki wysokoelastycznej

Produkty tego typu oferują najwyższy komfort snu, ponieważ materiał wypełniający w odróżnieniu do poprzednich błyskawicznie dostosowuje się do każdej pozycji ciała. Pianka charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową, materac sprawdzi się zatem w sypialni par.

Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej zapewniają idealne podparcie dla kręgosłupa, bez nadmiernych ucisków dla bioder czy barków.

Pianki wysokoelastyczne mają właściwości antybakteryjne – uniemożliwiają rozwój pleśni, grzybów oraz roztoczy, co jest istotne, gdy poszukujemy produktu zdrowego i higienicznego. Materac z pianki wysokoelastycznej jest ponadto odpowiednio wentylowany, dlatego zapewnia optymalne warunki do snu nawet latem, przy wysokich temperaturach.

Materace wysokoelastyczne wzbogacane są też dodatkowymi warstwami w postaci pianki lateksowej lub owczej wełny, które poprawiają komfort wypoczynku.

W ofercie naszych materacy znajdziesz modele wysokoelastyczne, takie jak Rupert, Laura, czy materac o dwóch twardościach Bernard i Blanka.

Pianka w dostępnych u nas materacach wysokoelastycznych ugina się tylko w miejscu nacisku – powraca do pierwotnego stanu natychmiast po tym, gdy korzystająca z materaca osoba wstanie. Dzięki temu nasze materace piankowe zachowują niezmienioną formę przez wiele lat.

Zobacz materace wysokoelastyczne >

materac wysokoelastyczny

Materace wysokoelastyczne - podsumowanie:

 • Zapewnia warunki do przyjemnego i higienicznego snu.
 • Dobrze wentylowany i antyalergiczny – nie osadzają się na nim pleśń ani grzyby.
 • Idealne podparcie dla całego ciała bez bolesnych ucisków na barki czy biodra.

 

Materace z warstwą lateksu

Materace z warstwą lateksu to produkty dość sprężyste i miękkie – znane są jako jedne z bardziej komfortowych. Ich zaletą jest bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała oraz to, że zapewniają idealne podparcie dla kręgosłupa – lepsze niż w materacach sprężynowych. Tak wysoka elastyczność pozwala znacznie odciążyć kręgosłup i układ kostny, jak również stawy. Produkty te będą zatem szczególnie polecane dla osób, które poszukują materaca ortopedycznego, rehabilitacyjnego, ale nie tylko. Lateks jest materiałem odpornym na osiadanie kurzu, pleśni, a także grzybów – dzięki temu produkty z warstwą tego wypełnienia sprawdzą się w sypialniach dziecięcych, gdzie utrzymanie idealnej czystości jest naprawdę ważne.

Materace z warstwą lateksu - podsumowanie:

 • Materac rehabilitacyjny – daje dobre podparcie dla kręgosłupa.
 • Sprawdzi się jako materac dla dzieci.
 • Antyalergiczny – odporny na osiadanie kurzu, pleśni, grzybów.

 

Przetestuj materac w domu!

Nie ważne, jaki materac wybierzemy – ważne, aby zawsze pamiętać o dobraniu konkretnego modelu względem naszej wagi oraz upodobań. Nie decydujmy się na materac bez jego przetestowania.

W naszym sklepie możesz zamówić materac, testować go przez 30 dni i dopiero wówczas zadecydować, czy rzeczywiście ten produkt spełnia Twoje wymagania. Jeśli nie, zaproponujemy Ci inne rozwiązanie.

Nasze materace – bez względu na to, jakiego są rodzaju – posiadają pokrowiec, który na wypadek zabrudzenia bardzo szybko zdejmiesz i upierzesz. Wystarczy, że odepniesz zamek, który obiega materac aż z 3 stron. Pokrowce, oprócz tego, że są łatwe do wyczyszczenia, są również miękkie i wykonane z przewiewnych materiałów.

pokrowiec materaca

Ponadto większość naszych materacy posiada warstwę owczej wełny po jednej stronie. Dzięki niej materac zapewnia optymalny komfort cieplny przez cały rok. Zimą jest nam ciepło dzięki owczej wełnie, latem przewiewnie, dzięki przewiewnej piance umieszczonej na stronie letniej.

dwustronny materac lato zima

Owcza wełna ma właściwości higroskopijne – przejmuje wilgoć wytwarzaną przez organizm w trakcie snu i odprowadza ją do otoczenia zapewniając suche ciało przez całą noc i świeżość materaca przez wiele lat. Wełna jest także polecana osobom, które chcą zminimalizować bóle reumatyczne oraz choroby układu krążenia.

materac owcza wełna

Jeśli masz wątpliwości, na który materac się zdecydować, przyjrzyj się naszej ofercie lub napisz do nas. Na pewno podpowiemy, jaki produkt wybrać!