Twardość materaca, jak dobrać materac idealny dla siebie?

 

Czy idealny materac to produkt twardy, miękki, a może średnio twardy? Czy powinniśmy decydować się na materace z oznaczeniem H1, H2? A może priorytetem w wyborze produktu idealnego do sypialni są zupełnie inne właściwości? W tym artykule podpowiemy, jak rozróżniać symbole twardości w materacach i jak je prawidłowo analizować pod kątem swoich preferencji oraz wagi.

W tym miejscu piszemy nie tylko o tym, jakiej twardości materac wybrać dla siebie, ale również odpowiadamy na pytania:

 • Dlaczego osoby starsze nie powinny decydować się na zbyt twardy materac?
 • Po czym poznać, że materac jest zbyt miękki?
 • Co należy rozumieć przez skróty H1, H2, H3?
 • Jak materac źle dopasowany może wpływać na nasze zdrowie?
 • Czy dobór materaca względem wagi ciała to zawsze najważniejszy aspekt przy jego zakupie?

 

Dlaczego dobranie twardości materaca do odpowiedniej wagi jest tak ważne?

Ponieważ zarówno sen na zbyt miękkim podłożu, jak i na zbyt twardym wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Oto najczęściej wymieniane negatywne skutki nieodpowiednio dobranego materaca.

 

Gdy zasypiamy na zbyt miękkim materacu:

 • ciało zapada się w podłoże,
 • kręgosłup oraz mięśnie nie odpoczywają – są ułożone w niekorzystnej pozycji, podobnie jak na hamaku ogrodowym. O ile jednak relaks na tym drugim – trwający maksymalnie godzinę – jest przyjemny, o tyle próba spania na zbyt miękkim podłożu nie skończy się dobrze dla naszego kręgosłupa.

 

Gdy zasypiamy na zbyt twardym materacu:

 • na niektóre części ciała są poddane uciskowi, który utrudnia swobodny przepływ krwi,
 • może powstać skrzywienie kręgosłupa lub pogłębiać się wada, którą już mamy,
 • u osób starszych może wystąpić drętwienie stóp oraz rąk.

 

Jeśli śpimy na materacu dobranym odpowiednio:

 • kręgosłup jest prawidłowo odciążony,
 • kręgosłup układa się w delikatnie wygiętą literę S, jeśli jesteśmy ułożeni na wznak, oraz prosto, gdy układamy się na boku. Ciało, w tym szczególnie mięśnie, regenerują się i odpoczywają.dobra twardość materaca

 

Czy materac jest odpowiednio dobrany?

To, jak odczuwamy twardość materaca, jest uczuciem subiektywnym. Zależy nie tylko od wagi, ale także od potrzeb i preferencji dotyczących idealnych warunków do snu. Dla jednej osoby wybrany materac może być zdecydowanie zbyt twardy, dla drugiej za miękki.

Za przykład weźmy dwie różne osoby, spośród których jedna waży 100 kg, druga mniej niż 80 kg. Osoba cięższa oceni materac twardy jako dobrze dobrany, natomiast lżejsza – za zdecydowanie zbyt mało elastyczny. Nie jest zatem ważne, do jakiej kategorii dany model był przyporządkowany – w tym przypadku o decyzji zakupu określonego produktu zadecyduje poczucie komfortu określonej osoby.

 

Jaka twardość w materacu dla pary?

Wybierając materac do sypialni dla pary, dobrze przemyślmy jego zakup, szczególnie gdy partnerzy znacznie różnią się od siebie wagą. Można wówczas szukać kompromisu przy wyborze jednej twardości materaca, ale dostępne są także produkty, które posiadają inne twardości na każdej z połówek.

Zobacz materace dla par > 

 

W naszym sklepie znajdziesz materace o dwóch twardościach. Należą do nich:

Materac sprężynowy kieszeniowy o dwóch twardościach August i Aurelia, gdzie na połówce o średniej twardości wyśpi się osoba o wadze 55-85 kg, natomiast na drugiej stronie wypocznie partner, który waży ponad 85 kg. Materac sprężynowy zbudowany w systemie pocket (czyli takim, który zapewnia sprężystość punktową) jest uzupełniony dodatkową warstwą wysokoelastycznej pianki HR, która nie odkształca się, zapewnia świetna amortyzację sylwetki i charakteryzuje bardzo wysoką wytrzymałością. Atutem tego materaca jest także odpinany pokrowiec, który w razie zabrudzenia można uprać. Na tak wykonanym materacu nie czujemy, kiedy osoba obok wstaje lub śpi niespokojnie.

materac dwie twardości august i aurelia

Materac wysokoelastyczny o dwóch twardościach Bernard i Blanka którego jedna strona ma niską twardość, a druga charakteryzuje się średnią twardością – taki układ sprawia, że nawet para, w której jedna z osób waży mniej niż 55kg, a druga do 85 kg, będzie mogła wyspać się na podłożu dopasowanym do swoich preferencji. Pianka wysokoelastyczna HR zastosowana w materacu zapewnia wysoką elastyczność punktową - ugina się tylko w miejscu nacisku i wraca do swojego stanu za każdym razem, gdy wstajemy. To szczególnie istotne dla par, ponieważ pozwala uniknąć tzw. efektu fali, czyli odczuwania drgań na powierzchni materaca wynikających z ruchów partnera. Materace wysokoelastyczne są także bardzo sprężyste i błyskawicznie dostosowują się do sylwetki śpiących na nim osób zapewniając naprawdę wysoko komfort snu. Okres użytkowania tak wykonanego materaca może być bardzo długi.

materac o dwoch twardosciach berdnard i blankaWspólny materac możemy zastąpić również dwoma modelami pojedynczymi. Jeśli kupimy dwa materace o takiej samej wysokości, to nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu podczas ich użytkowania.

 

Twardość materaca H1, H2, H3 – co to właściwie oznacza?

Litera H, zamieszczona przy etykiecie materaca, to nic innego jak hardness, czyli twardość. Im wyższa liczba umieszczona przy H, np. H1, H2, H3, H4, tym wyższa twardość produktu.

Według tego przelicznika:

 • materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg,
 • H2 – od 50 do 80 kg,
 • H3 – od 70 do 110 kg,
 • H4 – powyżej 100 kg.

Nie przyzwyczajajmy się jednak zbyt mocno do tego podziału. Wiele osób pomimo tego, że ich waga pozwala przypasować produkt z konkretnej kategorii, znacznie lepiej czuje się na podłożu twardszym lub bardziej miękkim. Weźmy także pod uwagę wiek użytkownika. Dla osób starszych polecane są materace bardziej miękkie niż wynikałoby to z ich masy ciała. Znacznie mocniej odczuwają one bowiem nacisk i związany z tym dyskomfort.

Statystycznie, najczęściej są kupowane materace z oznaczeniem H2 i H3.

 

Nasze materace są dostępne w czytelnej, dwustopniowej skali twardości – twardość standardowa oraz wysoka twardość.

 

Twardość standardowa materaca  – dla osób ważących pomiędzy 55 kg, a 85 kg.

idealna twardość materaca

Wysoka twardość materaca – dla osób ważących ponad 85 kg.

materac twardy90% naszych klientów wybiera materace standardowe i jest z nich najbardziej zadowolona. Ta twardość sprawdza się bardzo dobrze u osób ważących pomiędzy 55-85 kg, dlatego jest częstym wyborem par szukających wspólnego materaca. Jeśli masz problem z decyzją jaką twardość materaca wybrać to polecamy wypróbować właśnie tego rodzaju produkt. Jeśli po 30 dniach testu uznasz, że jest niewłaściwy możesz go wymienić na inny. 

 

Materac twardy, a może miękki?

Wpływ na wybór konkretnego modelu będzie miała nie tylko waga określonej osoby, ale także inne czynniki. Materace o wysokiej twardości poleca się osobom, które nie odczuwają bólu kręgosłupa ani bioder oraz ich przedział wiekowy to mniej więcej 25-40 lat.

Natomiast materace miękkie, pod warunkiem, że pozwalają na zachowanie poziomej linii kręgosłupa, sprawdzą się w przypadku osób z dolegliwościami kręgosłupa i/lub bioder.

Prawidłowe ułożenie kręgosłupa to najlepszy wyznacznik tego, czy dany materac jest idealnie dostosowany do nas i do naszej wagi.

Do dzisiaj panuje stereotyp, że zdrowsze są materace twarde, z dodatkiem maty kokosowej. Nie do końca jest to jednak prawda. Przy wyborze materaca ważna jest także pozycja, w której śpimy. Jeśli np. zasypiamy na boku, odpowiedni będzie produkt elastyczny, jeśli natomiast preferujemy sen na brzuchu lub plecach, lepszy będzie twardszy model.

Jeśli szukamy odpowiedniego materaca, dopasujmy go nie tylko do wagi, ale również do naszego wzrostu. Pamiętajmy, że w przypadku osób wysokich waga rozkłada się na większej powierzchni.


Prawidłowe testowanie twardości materaca

Aby wybrać materac o takiej twardości, która będzie dla nas optymalna, należy przeprowadzić próbę bezpośrednio na produkcie. Jeśli testujemy materac w sklepie:

Połóżmy się na nim bez kurtki, aby poczuć, czy jest wygodny. Połóżmy się na boku, a następnie na plecach. Zwróćmy uwagę, czy materac dopasowuje się do krzywizn naszego kręgosłupa.

Możemy też wykonać bardzo prosty, a jednocześnie dość znany test ręki. Wystarczy położyć się na plecach i włożyć płaską dłoń między plecy a materac. Jeśli wykonamy ten ruch swobodnie i czujemy wolną przestrzeń między materacem a kręgosłupem, to materac może być zbyt twardy. W odwrotnej sytuacji, gdy włożenie ręki pod plecy jest całkowicie niemożliwe, to podłoże jest prawdopodobnie zbyt miękkie.

testowanie twardości materaca

Gdy szukamy materaca nie tylko dla siebie, ale również dla partnera, wybierzmy się na zakupy razem. Dopiero po przetestowaniu produktu we dwójkę, będziemy wiedzieć, czy jest odpowiedni.

Jeśli chcemy zainwestować w porządny materac i poszukujemy rozwiązania, które sprawdzi się na lata, przetestujmy materac na spokojnie w warunkach domowych. W naszym sklepie można zamówić materac z przesyłką do domu i testować go nawet do 30 dni. Przez ten czas z pewnością dokonamy właściwego wyboru, a jeżeli uznamy, że wybrana twardość jest nieodpowiednia, wymienimy model na inny. Pamiętajmy, że wybór materaca to bardzo ważny krok w kierunku do zdrowego ciała i dobrego nastroju.