FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące materacy

 

Im mocniej zagłębiamy się w temat wyboru odpowiedniego materaca, tym więcej pytań się pojawia. Jaki rodzaj materaca wybrać? Jak dobrać odpowiednią twardość materaca? Czy rozmiar będzie odpowiedni? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania! 

 

Materac sprężynowy czy materac piankowy?

Materace sprężynowe – istniej dwa najczęściej spotykane rodzaje materacy sprężynowych. Pierwszy to tzw. materace sprężynowe kieszeniowe zbudowane w systemie pocket i wypełnione pojedynczymi sprężynami, które podczas nacisku działają niezależnie od siebie. Drugi popularny typ materacy sprężynowych to materace bonellowe posiadające jeden wspólny mechanizm sprężynowy.

W przypadku materacy sprężynowych kieszeniowych, każda sprężyna ugina się tylko w tym miejscu, na które działa siła i jest umieszczona w osobnej kieszonce, dzięki czemu osoba pozostająca po drugiej stronie materaca nie odczuwa drgań, gdy pierwsza się porusza (odwrotnie niż w materacu bonellowym). Materace sprężynowe kieszeniowe cechuje wysoka elastyczność, a dzięki zastosowanym 7 strefom twardości, kręgosłup zyskuje prawidłowe podparcie na całej swojej długości. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów materacy z uwagi na dobre właściwości ortopedyczne i wysoką wytrzymałość, która pozwala z powodzeniem użytkować materac przez wiele lat.

W przypadku materacy piankowych najczęściej spotykane są materace z pianki poliuretanowej oraz materace z pianki wysokoelastycznej nazywanej także pianką HR (High Resilience Foam). Materace piankowe wysokoelastyczne są równie wytrzymałe jak materace sprężynowe . Komponenty, z których są wykonane zapewniają tak samo wysoki komfort snu, jeszcze wyższą sprężystość i elastyczność punktową – błyskawicznie dostosowują się sylwetki śpiących osób zapewniając doskonałe podparcie wszystkich newralgicznych punktów w ciele. Materac z pianki wysokoelastycznej świetnie sprawdzi się w przypadku alergików, dla których higiena snu odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu – w tym materiale grzyby i roztocza nie mają się prawa rozwijać.

Materace z pianki poliuretanowej – tańsze, są niestety znacznie mniej wytrzymałe. Ich wypełnienie stanowi elastyczna pianka, która jest lekka i dobrze wentylowana. Niestety nie jest to inwestycja na lata. Materace z pianki poliuretanowej będą dobrym wyborem do sypialni dziecięcych, pokojów godzinnych czy np. do domków letniskowych. Rzadziej eksploatowane również mogą posłużyć przez wiele lat.

Materace sprężynowe kieszeniowe oraz wykonane z pianki wysokoelastycznej będą się sprawdzały u osób, którym zależy na naprawdę wysokim komforcie snu. Mogą się na nie decydować także osoby, które na co dzień borykają się z bólem kręgosłupa. Lekkie materace z pianki poliuretanowej sprawdzą się u osób, które często się przeprowadzają albo, gdy nie chcemy inwestować w drogi produkt na lata.

 

Jaki materac wybrać?

Najlepiej taki, który po pierwsze zapewni zdrowy sen, a po drugie będzie naprawdę wygodny. Dobre i stabilne podparcie dla kręgosłupa, zapewniają materace sprężynowe i wysokoelastyczne. Są odporne na odkształcenia, uginają się tylko w miejscu nacisku, a co ważne są wyjątkowo wytrzymałe. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób szukających materaca dla par, ponieważ charakteryzują się wysoką elastycznością punktową – w praktyce oznacza to, że jedna osoba nie odczuwa drgań na powierzchni materaca, gdy druga się wierci. Dobrze dobrany materac powinien mieć jednak przede wszystkim odpowiednią twardość, aby podczas snu na takim podłożu, nie odczuwać bolesnych ucisków lub wręcz przeciwnie nie zapadać się w materiale. Wśród producentów istnieją różne skale twardości, jednak nie należy się nim zbytnio sugerować. Materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup układał się wygodnie także w miejscach naturalnych krzywizn. Dlatego warto korzystać z tych sklepów, które oferują możliwość przetestowania materaca w domu i zwrócenia go lub wymiany jeśli okaże się zbyt twardy lub zbyt miękki.

Taką możliwość masz w naszym sklepie – materace Sheepo możesz testować we własnej sypialni przez 30 dni beż żadnego ryzyka!

Warto pamiętać, że zakup odpowiedniego materaca powinien być także podyktowany schorzeniami kręgosłupa oraz innymi dolegliwościami. W niektórych przypadkach, nieodzowne będzie wybranie materaca z dodatkową warstwą owczej wełny lub pianki lateksowej. Owcza wełna jest stosowana w profilaktyce przeciwreumatycznej oraz charakteryzuje się właściwościami termoregulacyjnymi i higroskopijnymi. Pianka lateksowa natomiast dodatkowo podnosi sprężystość materaca zapewniając bardzo wysoki komfort snu. Osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju alergie powinny wziąć także pod uwagę zakup materaca wykonanego z  materiałów, na których nie osadzają się grzyby oraz pleśń. Takim wypełnieniem będą pianki wysokoelastyczne oraz lateks. Dobry materac dla pary to materac sprężynowy oraz wysokoelastyczny – które nie przenoszą drgań podczas ruchów partnera.

 

Jaka twardość materaca do spania?

Istnieją różne skale twardości materacy w zależności od producenta. Najczęściej spotykaną skalą twardości jest skala od H1 do H4. W tej skali wyróżnia się następujące kategorie:

  • materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg,
  • H2 – od 50 do 80 kg,
  • H3 – od 70 do 110 kg,
  • H4 – powyżej 100 kg.

Przy wyborze odpowiedniego materaca nie należy jednak sugerować się wyłącznie tym podziałem. W praktyce liczą się nasze preferencje. Jedni wolą spać na podłożu twardszym, inni na miękkim. To dlatego tak dużą uwagę zwraca się na dokładne testowanie materacy – najlepiej nie tylko w warunkach sklepowych, ale również, jeśli to możliwe – w domu. Najczęściej wybieraną twardością spośród materacy jest H2 oraz H3.

My, aby jeszcze bardziej ułatwić zróżnicowanie twardości materacy zastosowaliśmy prostą skalę twardości: miękki (do 55kg) średni (55-85kg) i twardy (powyżej 85kg). Najczęściej  wybierany jest materac średni – wybiera go 90% naszych klientów. Zapewniają one idealne podparcie dla całego ciała, w tym szczególnie dla kręgosłupa. Nie powodują bolesnych ucisków, które szczególnie odczuwa się podczas przewracania z boku na bok lub wiercenia. Jeśli wybieramy materac dla pary, warto wybrać taki, który posiada 2 twardości, jak model August i Aurelia. 

Aby sprawdzić czy twardość materaca jest odpowiednia, można wykonać prosty tekst dłoni. Układamy się wygodnie na materacu i wkładamy ją pod plecy. Jeśli możemy ją swobodnie wysunąć to oznacza, że materac jest zbyt twardy, jeśli mamy kłopot z wyciągnięciem dłoni – podłoże będzie za miękkie. Pewność co do tego, czy wybraliśmy materac o właściwej twardości będziemy mieć po odpowiednim czasie testowania produktu. W naszym sklepie materac można testować przez 30 dni. To odpowiedni czas na podjęcie trafnej decyzji.

 

Jaki materac na chory kręgosłup?                                                            

Ból w kręgosłupie potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie, a jeśli dodatkowo się nasila to wpływa również bardzo negatywnie na samopoczucie. Podczas snu, gdy ciało wypoczywa, regenerować powinien się także kręgosłup i mięśnie. Na niewłaściwie dobranym materacu jest to niestety niemożliwe. Model materaca, który utrzyma kręgosłup w odpowiedniej pozycji i zminimalizuje ból to nie tylko produkt dobrany pod względem odpowiedniej twardości, ale również komponentów. Na prawidłowo dobranym materacu na bolący kręgosłup, ten powinien układać się w linii prostej. Aby tak się stało, podłoże nie powinno być ani zbyt twarde, ani miękkie – za to elastyczne, tak by mięśnie mogły się relaksować, a układ krążenia działał prawidłowo.

Dobry wpływ na zmniejszenie dolegliwości bolącego kręgosłupa mają materace sprężynowe, z 7 strefami twardości, które zapewniają idealne podparcie dla całego ciała. Podobnie sprawdzają się materace z pianki wysokoelastycznej i z warstwą lateksu. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że otrzymujemy produkt, który idealnie podpiera kręgosłup, w efekcie czego ten wypoczywa. Wiele materacy ortopedycznych posiada warstwę lateksu – który uważa się za szczególnie ważny komponent przy produkcji tego typu materaców.   

 

Jaki materac dla dziecka?

Oferta materacy dla dzieci jest dość obszerna. Najczęściej znajdziemy w niej materace piankowe, często wyposażone w dodatkową warstwę lateksu. Podczas doboru materiału szczególną uwagę powinniśmy przykładać do wyboru produktu idealnego dla alergików. Takim będzie zarówno pianka poliuretanowa, jak i pianka wysokoelastyczna. Obie, choć pianka wysokoelastyczna szczególnie, cechują się wysoką sprężystością, dopasowując się do kształtu ciała dziecka. Materace tego typu są dobrze wentylowane, a na ich powierzchni nie gromadzą się roztocza, pleśń, grzyby – to typ materacy oddychających. Waga dziecka jest dość niska, ale pamiętajmy, że nie oznacza to wcale tego, że materac przeznaczony dla niego może być zbyt cienki. Powierzchnia takiego materaca powinna skutecznie odbierać obciążenie i równomiernie je rozkładać.

Jeśli kupujemy materac do łóżeczka dziecięcego lepiej będzie zrezygnować z produktu z wyższej półki cenowej, a zdecydować się na tańszy materac z pianki poliuretanowej. W chwili, gdy dziecko podrośnie będzie można go zastąpić właściwym, droższym produktem.

W przypadku materacy dla dziecka dobrze jest także wybrać produkt z wymiennym pokrowcem, który na wypadek zabrudzenia będzie można ściągnąć i odświeżyć. Materace w naszym sklepie posiadają pokrowce, które można uprać w pralce, a dzięki zamkowi błyskawicznemu, ich zdjęcie jest wyjątkowo łatwe.

 

Materac 90x200 – czy nie będzie zbyt mały?

Jeśli poszukujemy materaca dla jednej osoby dorosłej, który wypełni stelaż niewiekiego łóżka to taki wymiar produktu będzie jak najbardziej odpowiedni. Materac 90x200 to  także dobry pomysł, jeśli poszukujemy wypełnienia łóżka idealnego do pokoju dorastającego dziecka. Taki rozmiar materaca daje nam pewność, że dziecko z niego szybko nie wyrośnie - będzie odpowiedni zarówno dla dziecka wieku wczesnoszkolnym, podczas okresu dojrzewania, jak i w kolejnych latach. Materac o tych wymiarach, może wybrać również osoba dorosła, ale tylko wtedy, gdy poszukuje produktu do łóżka pojedynczego. Ten rozmiar materaca 90x200 jest zdecydowanie zbyt wąski, aby mogły się na nim wysypiać dwie osoby.

Jeśli poszukujesz materaca dla pary to dobrym rozwiązaniem będą materace 160x200 lub większe. W naszym sklepie internetowym można zamówić materac dowolnych wymiarów, wystarczy zmierzyć swoje łóżko i wybrać materac, który będzie najlepszy. Każdy materac, który wysyłamy do klienta, jest wykonywany dopiero po otrzymaniu zamówienia - kiedy dociera na miejsce, pachnie świeżością, ponieważ nie magazynujemy naszych produktów.

 

Materac 160x200 – czy sprawdzi się dla pary?

Materac 160x200 to jeden z najczęściej wybieranych materacy dla pary. To znacznie wygodniejszy rozmiar materaca niż materac 140x200 - pozwala wypocząć w komfortowych warunkach, niezależnie od tego jak śpi Twój partner. Wymiary materaca 160x200 są najbardziej standardowe, ale nie oznacza to, że nie możesz wybrać większego materaca. W naszym sklepie z łatwością zamówisz materace o wymiarach nawet 200x200. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej wygodne. Można wysypiać się na nich z małym dzieckiem bez obawy, że młodym rodzicom będzie niewygodnie.

W naszym sklepie materace Sheepo są dostępne w różnych wymiarach. W przypadku niestandardowych wymiarów materaca możemy przygotować produkt na specjalne życzenie klienta. Nasze materace nie są magazynowane -  produkty są przygotowywane bezpośrednio po zaksięgowaniu zamówienia. Dzięki temu, gdy docierają do klienta, pachną świeżością. Zerknij do naszych naszego sklepu, by poznać wszystkie produkty i wybrać najlepszy dla siebie. Wszystkie produkty, znajdziesz tu: [link do produktu]

 

Czy warto kupować materace na allegro?

Znane serwisy z ogłoszeniami sprzedaży, jak allegro czy olx, charakteryzuje przede wszystkim bardzo korzystna oferta cenowa produktów. Materac nienajgorszych parametrów można czasami kupić taniej niż w sklepie producenta. Istnieje jednak ryzyko związane z takimi zakupami. Materacy zakupionych na takich internetowych serwisach aukcyjnych często nie będziemy mogli swobodnie przetestować w sypialni i w razie potrzeby zwrócić lub wymienić. Kupujemy tak naprawdę kota w worku, licząc na to, że opis produktu na stronie będzie zgodny z tym, co otrzymamy. W ten sposób możemy wydać niekiedy nawet sporą sumę pieniędzy, na materac, który niestety się nie sprawdzi – okaże się zbyt miękki lub zbyt twardy, albo jego jakość nie będzie zadowalająca.

W naszym sklepie każdy materac możesz testować przez 30 dni, upewniając się, że inwestujesz swoje pieniądze w zakup dobrej jakości produktu. Co ważne, nasze materace, kiedy docierają do osoby, która je zamawia, pachną nowością! Nie przechowujemy materacy w magazynach, każdy produkt wykonujemy bezpośrednio po złożeniu zamówienia. To istotne jeśli chcesz otrzymać materac czysty i świeży!

 

Jaki materac wybrać, by zapobiec bólom kręgosłupa?

Bóle w kręgosłupie mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej jednak wynikają z pogłębionej lordozy, która w wyniku nieprawidłowej higieny snu może się pogłębiać. Osobom, które odczuwają silny ból w kręgosłupie należy dobrać taki produkt, który będzie zapewniał idealne podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Podłoże idealnie dopasowane powinno odciążać odcinek lędźwiowy, który w ciągu dnia jest najmocniej eksploatowany.

Osoby borykające się z takimi problemami powinny w większości przypadków wybrać materac o średniej twardości, najlepiej wykonany z pianki wysokoelastycznej. Ten materiał szybko i skutecznie dopasowuje się do naszego ciała i jest jednocześnie wyjątkowo elastyczny. Za każdym razem, gdy zmieniamy pozycję snu, materac powraca do swojego naturalnego kształtu i ponownie dostosowuje swoją powierzchnie zapewniając podparcie dla całego ciała. Na takim podłożu zarówno mięśnie, jak i kręgosłup regenerują się.

W przypadku bólu kręgosłupa warto rozważyć także wybór materaca sprężynowego kieszeniowego z 7 strefami twardości, w których każdy odcinek kręgosłupa otrzymuje takie podparcie, jakie jest mu niezbędne.  Jeśli zamiast wysokoelastycznego wypełnienia wybierzesz materac sprężynowy, sprawdź czy w produkcie umieszczono dodatkowe warstwy z elastycznego materiału – np. warstwę pianki wysokoelastycznej lub pianki lateksowej. To ważne, by sen był komfortowy, a kręgosłup wypoczęty.

 

Materac przeciwodleżynowy - jaki wybrać?

Osoby spędzające znaczną część życia w pozycji leżącej, mogą borykać się z bolesnymi skutkami odleżyn. Aby zminimalizować możliwość pojawienia się tych zmian skórnych oraz silnego bólu, warto dobrać dla ich wypoczynku właściwie przygotowany materac, który będzie działał przeciwodleżynowo. Jedną z opcji będzie materac piankowy z odpowiednio dobraną gęstością pianki.

Sprawdzi się tutaj pianka wysokoelastyczna, która rozkłada ciężar ciała na większą powierzchnię, a jednocześnie idealnie się do niego dopasowuje. Pianka wysokoelastyczna, inaczej pianka HR jest co najważniejsze bardzo dobrze wentylowana, a także ma właściwości antygrzybiczne. Dzięki temu osoba, która nadmiernie się poci nie będzie odczuwała tego dyskomfortu podczas wypoczynku.

W tym miejscu warto przemyśleć także dodatkową warstwę owczej wełny, która posiada właściwości termoregulacyjne i higroskopijne – włókna owczej wełny przejmują wilgoć wytwarzaną przez ciało i odprowadzają ją do otoczenia zapewniając suche ciało oraz świeżość powierzchni materaca. Materac tak wykonany zapewni naprawdę higieniczny wypoczynek.

Aby materac mógł prawidłowo zabezpieczyć ciało przed odleżynami warto wybrać produkt piankowy, który będzie miał przynajmniej 15 cm grubości. Przy zakupie takiego materaca zwróćmy również uwagę na wymienny pokrowiec. Najlepiej by materiał obiegał zamek błyskawiczny, by w razie zabrudzenia zdjąć powłokę i uprać w pralce. Spośród materacy Sheepo dobrym wyborem będzie materac wysokoelastyczny Rupert.

 

Jeden czy dwa materace dla pary?

Jeśli poszukujesz materaca dla dwóch osób to nasuwają się następujące warianty do wyboru. Można zakupić dwa mniejsze materace, ale należy wziąć pod uwagę to, by idealnie dopasować je szerokością do stelaża posiadanego łóżka. Materace powinny być połączone ze sobą tak ciasno, aby nie powstawała pomiędzy nimi niewygodna szczelina. Innym wariantem będzie zakup jednego, dużego materaca. Jeśli różnice wagowe pomiędzy partnerami są bardzo wysokie – powyżej 25-30 kg, to warto rozważyć zakup materaca o dwóch różnych twardościach na tej samej stronie. W takim wypadku połowa materaca będzie idealnie dopasowana do preferencji i wagi lżejszego partnera, druga do partnera, który waży więcej lub preferuje sen na twardszym podłożu. W naszej ofercie znajdują się dwa modele ze zróżnicowanymi poziomami twardości: [link do produktu]. Tego rodzaju produkt zapewnia naprawdę wygodny, komfortowy sen.

Ważne: jeśli poszukujesz materaca dla pary, zwróć uwagę również na to, by był on wykonany w takiej technologii i z takich materiałów, które uginają się i pracują wyłącznie w miejscu nacisku.

W tej roli najlepiej sprawdzą się materace z pianki wysokoelastycznej oraz wykonane ze sprężyn kieszeniowych. Dzięki temu nawet, gdy Twój partner się wierci lub śpi niespokojnie, Ty możesz cieszyć się naprawdę spokojnym wypoczynkiem, bez odczuwania drgań oraz nieprzyjemnego falowania powierzchni materaca.

 

Jak długo powinno się testować materac?

Najlepiej byłoby przez przynajmniej 4-5 nocy, ponieważ dopiero po takim czasie materac dostosowuje się do sylwetki użytkownika i możliwa jest obiektywna ocena czy materac został dobrze dopasowany.

Niestety testowanie we własnej sypialni nie zawsze jest możliwe. Jeśli kupujesz materac w sklepie stacjonarnym nie odmawiaj sobie możliwości bezpośredniego przetestowania jego podłoża. Połóż się na materacu, wyprostuj. Połóż się na jednym boku, na drugim, na plecach – musisz być pewny, że materac nie jest ani za miękki, ani za twardy. Testowanie materaca w sklepie, powinno trwać przynajmniej 15 minut, a próbować najlepiej kilka produktów, by stwierdzić na przykład czy odpowiada nam bardziej materac wysokoelastyczny, czy sprężynowy. Każdy z nich ma inne właściwości i pozwala wypoczywać w inny sposób.

W naszym sklepie, materac można testować do 30 dni, to sprzyja wybraniu właściwego produktu.

Materac można nie tylko testować tak długo, jak jest to konieczne, ale przede wszystkim w swoim domu i w takich warunkach, które sprzyjają podjęciu właściwej decyzji. Co ważne, jeśli uznasz po upływie 30 dni, że materac nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz wymienić go na inny produkt lub zwrócić.  Jak sprawdzić czy wybrany materac ma odpowiednią twardość? Włóż rękę pod plecy – jeśli możesz ją wysunąć swobodnie to materac może być zbyt twardy, jeśli masz kłopoty z jej wysunięciem – zbyt miękki.

 

Jaką gwarancję powinien mieć dobry materac do spania? 

Okres gwarancji przypadający na poszczególne modele materacy jest uzależniony od komponentów z jakich jest wykonany. Dobry materac, ale wykonany z pianki poliuretanowej, która nie jest tak trwała jak inne rodzaje wypełnienia, będzie miał okres gwarancji krótszy od innych produktów – zwykle obejmuje 2 lata od momentu zakupu.

Materac wykonany z pianki wysokoelastycznej często będzie miał dłuższy okres gwarancji, ponieważ pianka tego typu jest znacznie bardziej elastyczna, sprężysta, a tym samym bardziej wytrzymała.

Najdłuższy okres gwarancji będą miały materace sprężynowe, ale warto pamiętać, że nie wszystkie komponenty, które je wypełniają będą traktowane tak samo. Na cały system sprężyn zazwyczaj przyznaje się około 10 lat czasu na reklamację produktu, zaś na pozostałe komponenty – piankę, warstwę maty kokosowej czy owczej wełny – do 2 lat od momentu zakupu.

O tym, że powinniśmy oddać materac na gwarancję mogą decydować zniszczone sprężyny, wykruszająca się pianka lub wyraźne odkształcenia. Pamiętajmy jednak, że stan naszego materaca nie zależy wyłącznie od tego, jak produkt został przygotowany, ale przede wszystkim od tego jak go użytkujemy.

 

Co zrobić, gdy materac okaże się za twardy?

Jeśli okazuje się, że kupiliśmy zdecydowanie zbyt twardy materac, najlepiej byłoby go wymienić na nowy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim przypadku można spróbować taki materac nieco zmiękczyć. Można zakupić nawierzchniowy materac, wykonany z miękkiej i elastycznej pianki, która dopasuje się do całego ciała. To dodatkowa warstwa komfortu, która sprawi, że sen będzie wyjątkowo przyjemny, bez bolesnych ucisków.

Można również wymienić stelaż w łóżku na taki, który będzie współgrał z materacem. W niektórych stelażach listwy uginają się w zależności od działającego ciężaru, w ten sposób podłoże stanie się bardziej miękkie.

Materacowi można także zapewnić masaż – wystarczy kilka razy się po nim przespacerować. Można powtarzać ten proces wielokrotnie – z czasem powodując, że materac utraci nieco na twardości i zacznie się dopasowywać do naszej sylwetki.

Podobnie zadziała przewracanie materaca na poszczególne strony – można ten schemat działania powtarzać nawet codziennie – przekładając materac również góra-dół – wówczas cała powierzchnia przeznaczona do snu, będzie użytkowana, a wypełnienie stanie się nieco mniej zbite.

W naszym sklepie na wymianę źle dopasowanego materaca masz 30 dni – to bardzo dużo czasu na testowanie produktu. Warto zapewnić sobie taki komfort wyboru idealnego produktu.

 

Duża różnica w wadze partnerów, jaki materac wybrać?

Sen jest najważniejszym elementem w codziennej regeneracji ciała i umysłu. Jeśli nie zadbamy o to, by wypoczywać na odpowiednio dobranym podłożu to na co dzień będziemy rozkojarzeni, zmęczeni, a w plecach, prędzej czy później poczujemy ból.

Aby na jednym podłożu mogły się wysypiać dwie osoby w dodatku o zdecydowanej różnicy w wadze to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca o dwóch twardościach. Taki produkt nie będzie za twardy dla osoby lżejszej, ani za miękki dla partnera, który waży więcej. Jeśli dodatkowo produkt będzie się charakteryzował elastycznością punktową, osoba wypoczywająca na jednej z połówek nie będzie odczuwała na materacu nieprzyjemnych drgań oraz efektu falowania. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż stosowanie dwóch niezależnych materacy, które pomimo dobrego dopasowania do stelaża łóżka, z czasem mogą się rozchodzić, tworząc pomiędzy partnerami niewygodną szczelinę.

W naszej ofercie znajdziecie dwa materace  dopasowane do potrzeb par o dużej różnicy w wadze: model August i Aurelia oraz model Bernard i Blanka Jeśli różnice w wadze między partnerami nie bardzo duże, warto szukać materaca o twardości, która spełni oczekiwania obydwojga partnerów – w tym wypadku najczęściej sprawdza się materac o średniej twardości.

 

Strefy twardości w materacu – co oznaczają?

Twój materac posiada kilka stref twardości, a Ty nie wiesz co to oznacza? Już śpieszymy z odpowiedzią. Jeśli produkt jest podzielony na takie strefy – najczęściej od 3 do 7 to w gruncie rzeczy materac będzie znacznie bardziej dopasowany do Twojego ciała.

Najczęściej strefy twardości spotyka się a materacach sprężynowych. Z reguły produkty tego typu są np. nieco twardsze w odcinku krzyżowo-biodrowym i średnio twarde w części lędźwiowej kręgosłupa. Twardsza pozostaje także strefa barkowo-ramienna. Takie rozłożenie parametrów materaca pozwala na wygodny wypoczynek dla każdej części ciała.

Szczególnie jest to istotne, gdy na co dzień męczą Cię bóle pleców, barków, nie wysypiasz się lub cierpisz na bezsenność. Te wszystkie kłopoty ze snem oraz poprawnym funkcjonowaniem można bardzo szybko wyeliminować zapewniając kręgosłupowi idealne podparcie, także w miejscach anatomicznych krzywizn.

Strefy twardości w materacach są tak rozmieszczone, aby można było obracać materac. W naszych materacach sprężynowych 7 stref twardości to standard, dzięki któremu wysypiasz się w takich warunkach, jakich potrzebujesz. Zerknij do naszej oferty materacy sprężynowych i wybierz idealny produkt dla siebie.

             

Dlaczego warto kupić materac sprężynowy?

Materace sprężynowe to jeden z najchętniej i najczęściej kupowanych typów materacy. Za tak dużą popularność odpowiada wysoki poziom komfortu i przystępna cena materacy z tej kategorii. Szczególnie wytrzymałe i sprzyjające wypoczynkowi będą materace sprężynowe kieszeniowe, w których każda sprężyna jest umieszczona w osobnym woreczku. Dzięki takiemu wypełnieniu materac ugina się wyłącznie w miejscu nacisku, dzięki czemu jeśli na materacu wypoczywają dwie osoby to druga nie odczuwa ruchów, które wykonuje partner.

W materacach kieszeniowych sprężynowych wyróżnia się aż 7 stref twardości, oznacza to, że całe ciało otrzymuje takie podparcie jakiego potrzebuje – także w miejscach naturalnych krzywizn kręgosłupa. z reguły produkty tego typu są  nieco twardsze w odcinku krzyżowo-biodrowym i średnio twarde w części lędźwiowej kręgosłupa. Twardsza pozostaje zwykle strefa barkowo-ramienna. Ten typ materaca pozwala wypocząć całemu ciału, także mięśniom i wpływa korzystnie na szybszą regenerację. W zależności od zastosowanych dodatkowych warstw komponentu – jak owcza wełna lub mata kokosowa – nabiera dodatkowych właściwości terapeutycznych. W ofercie naszych materacy także znajdują się materace sprężynowe kieszeniowe.

 

Dlaczego warto kupić materac piankowy wysokoelastyczny?

Materace wysokoelastyczne to jedne z najbardziej wytrzymałych materacy piankowych. Są wykonane z wysokojakościowego komponentu, który jest wyjątkowo sprężysty, przewiewny oraz odporny na odkształcenia. Charakteryzują się wreszcie dużo większą odpornością na wgniatanie w porównaniu do konwencjonalnych pianek. Dzięki właściwościom wentylacyjnym pianka wysokoelastyczna jest świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na zachowaniu higienicznego snu. Jej właściwości antyalergiczne oraz odporność na powstawanie pleśni, grzybów oraz osiadanie roztoczy docenią szczególnie rodzice małych dzieci.

Materac wysokoelastyczny to produkt, który w niezmienionym kształcie posłuży nam na lata, a przy dodaniu odpowiedniej warstwy pianki lateksowej lub owczej wełny nabierze dodatkowych właściwości, które jeszcze bardziej podniosą komfort snu.

Modele wykonane z pianki wysokoelastycznej, inaczej zwaną pianką HR posiadają również właściwości ortopedyczne, dopasowują się idealnie do całego ciała, a jednocześnie zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, eliminując nadmierne pocenie się. Sprawdź naszą ofertę materacy wysokoelastycznych.

                                                                            

Czy materac wysokoelastyczny jest najbardziej sprężysty?

Materace wysokoelastyczne to produkty, których wypełnienie stanowi jeden z najbardziej docenionych komponentów stosowanych w tej branży. Właściwym określeniem pianki wysokoelastycznej będzie skrót pianka HR (High Resilience Foam), komponent o wyjątkowej sprężystości oraz wysokiej wytrzymałości. Pianka ta nie odkształca się nawet po wielu latach stosowania, a zbudowana jest z milionów pęcherzyków. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowuje się do całego ciała, dając przede wszystkim kręgosłupowi idealne podparcie na całej jego długości, także w miejscach anatomicznych krzywizn.

Trwałość pianki wysokoelastycznej jest znacznie wyższa niż standardowych komponentów. Tak wykonane podłoże materaca po ustąpieniu ucisku odzyskuje swój pierwotny kształt znacznie szybciej niż standardowy produkt poliuretanowy, a przy tym sam materac jest lekki i przewiewny. Pianka HR bardzo szybko reaguje na każdą zmianę pozycji ciała dopasowując się tak, by zapewnić najwyższy komfort i optymalne podparcie całą – jeśli zatem masz skłonności do wiercenia się, to z pewnością będziesz zadowolony z tego produktu. Sprawdź naszą ofertę materacy wysokoelastycznych.

 

Zalety materacy z warstwą lateksu

Dodatkową warstwę lateksu mogą posiadać różnego rodzaju materace sprężynowe lub piankowe. Lateks to powszechnie stosowany materiał otrzymywany z drzewa kauczukowego, charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością i sprężystością.

Takie właściwości wpływają na idealne dopasowanie się podłoża materaca do kształtów ciała eliminując objawy nadmiernego nacisku szczególnie miejscach najbardziej na to narażonych, jak biodra czy łopatki. Materace z warstwą pianki lateksowej są uznawane za jedne z najbardziej komfortowych modeli na rynku. Są zdecydowanie lepiej wentylowane, a potocznie mówi się, że „oddychają”. To wszystko za sprawą porowatej struktury, która zapewnia bardzo dobrą wentylację wewnątrz materaca.

Lateks ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, dlatego materace z warstwą tego komponentu będą sprzyjać profilaktyce przeciwalergicznej. Zalet zastosowania materacy lateksowych jest naprawdę sporo, a szczególnie zauważą je osoby, które na co dzień borykają się z bólami pleców oraz osoby starsze. W naszej ofercie również znajdziesz też materace wyposażone w dodatkową warstwę pianki lateksowej, takie jak model sprężynowy Leon.

 

Ile kosztuje dobry materac do spania?

Przedział cenowy materacy, także tych z wyższej półki może być różny. Cena za dobry produkt do spania jest uzależniona od wielu czynników, ale przede wszystkim od głównego materiału, który wypełnia materac.

Droższe będą materace z pianki wysokoelastycznej – wyjątkowo elastyczne, sprężyste, które uginają się tylko w miejscu nacisku i co ważne nie odkształcają. W podobnym zakresie cenowym będą materace sprężynowe kieszeniowe, gdzie każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszonce. Takie wykonanie materaca, podobnie jak w przypadku pianek wysokoelastycznych także pozwala na przyjemny sen na podłożu idealnie dopasowanym do pozycji śpiącego.

Tańsze będą natomiast materace ze standardowej pianki poliuretanowej, nie są one tak wytrzymałe, ale wciąż pozostają dość sprężyste. Można je wybrać do łóżek dziecięcych, szczególnie w okresie dorastania dziecka. W razie wymiany całego łóżka, stary materac będzie można bez wątpliwości wyrzucić i zamienić na inny o lepszym wypełnieniu.

Cena dobrego materaca będzie wreszcie zależała także od dodatkowych komponentów, takich jak dodatkowe warstwy podnoszące komfort (np. warstwa owczej wełny), a także od rodzaju zastosowanego pokrowca. W naszym sklepie ceny wahają się od 650 do 2000 złotych.

 

Jaki materac będzie dobry dla alergika?

Higieniczne warunki w sypialni to niezwykle istotna kwestia dla alergików. Wysoki komfort snu zapewnią nie tylko: wyposażenie, odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, ale przede wszystkim właściwie dobrane komponenty wypełniające materac, na którym śpimy. Dla osób posiadających różnego rodzaju alergie, korzystne dla spokojnego snu będą materace wykonane z pianki.

Standardowa pianka poliuretanowa, jak również pianka wysokoelastyczna to materiał przewiewny, dobrze wentylowany i co ważne o właściwościach antygrzybicznych. Nie powstają na nich grzyby i pleśń, a ilość roztoczy jest nieporównywanie mniejsza niż w przypadku innych rodzajów materacy do spania. Materac dla alergika nie powinien mieć żadnych dodatkowych wypełnień z naturalnych materiałów, jak końskie włosie.

Podczas zakupu produktu dedykowanego alergikom zwróćmy uwagę nie tylko na wypełnienie, ale przede wszystkim na pokrowiec. Materiał powinien być łatwy do zdjęcia i uprania. Nasze materace posiadają pokrowce, które z aż 3 stron obiega zamek błyskawiczny. Dzięki temu można je zdjąć szybko i w razie konieczności odświeżyć. Komfortowe materace z pianki wysokoelastycznej, najzdrowsze dla alergików znajdziesz tutaj

                                                                           

Odpowiednia wentylacja materaca, czyli?

Za odpowiednią wentylację materaca odpowiadają materiały, z których jest on wykonany. Zarówno pianka, jak i lateks, będą materiałami spełniającymi oczekiwania w tym zakresie. Pianka wysokoelastyczna zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, a jednocześnie jest materiałem, na którym nie tworzą się ani grzyby, ani nie gromadzą się roztocza.

Podobnie działa pianka lateksowa – jej porowata struktura pozwala na swobodny przepływ powietrza wewnątrz materaca. Ten typ materaca jest szczególnie polecany tym osobom, które silnie się pocą.

Materiałem, który zapewni optymalną temperaturę snu będzie także naturalna owcza wełna. Jej włókna dostosowują się do temperatury panującej w otoczeniu. Kiedy jest zimno kurczą się i rozszerzają gdy jest ciepło. W ten sposób regulują swoja właściwości zapewniając uczucie ciepła gdy temperatura otoczenia jest niska oraz odpowiednią przewiewność gdy temperatura wzrośnie. Co więcej owcza wełna ma także właściwości higroskopijne – przejmuje wilgoć wytwarzaną przez ciało podczas snu i odprowadza ją do otoczenia. W takich warunkach sen jest przyjemny i pozbawiony nieprzyjemności związanych z poceniem.

Sam pokrowiec materaca również powinien być wykonany z materiałów oddychających i dobrze wentylujących, to z nim skóra ma bezpośredni kontakt.

              

Pokrowiec na materac – na co zwrócić uwagę?             

Jaki powinien być idealny pokrowiec do spania? Po pierwsze łatwy do utrzymania w czystości, czyli tak wykonany, aby można go było łatwo zdjąć i uprać. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup materaca, który z kilku stron obiega zamek błyskawiczny – wystarczy go odpiąć, by łatwo go zdjąć i następnie włożyć do pralki. Takie wykonanie materiału obiegającego wnętrze materaca pozwala utrzymać w sypialni naprawdę higieniczne warunki, ważne z punktu widzenia alergików lub osób, które znaczną część życia spędzają w pozycji leżącej.

Sam materiał wykonania pokrowca również nie powinien być przypadkowy. Liczy się tutaj mocny splot, wytrzymałe włókna oraz miękkość  materiału, która zapewnia naprawdę przyjemny kontakt materaca ze skórą. Im wygodniejszy i bardziej przewiewny pokrowiec, tym przyjemniejszy sen w komfortowych warunkach. Pokrowiec wykonany z mocnych materiałów będzie ponadto odporny na wytarcia, zniszczenie, a także nie będzie się deformował. To ważne, bo im dłużej pokrowiec zachowa dobry wygląd i swoje pierwotne właściwości, tym dłużej posłuży nam także materac – pozostając w dobrym stanie, tak, jak w momencie zakupu.

 

Jaki materac dla seniora?        

Zarówno ból w kręgosłupie, jak i problemy ze stawami to częste schorzenia występujące u osób starszych. Materac, który będzie niwelował te uciążliwości to np. produkt wykonany z pianki wysokoelastycznej lub lateksu.

Dlaczego akurat ten rodzaj wypełnienia będzie najlepszy? Ponieważ są odpowiednio sprężyste, elastyczne, dopasowują się do naszego ciała, a co ważne nie ucisku w miejscach na to najbardziej narażonych – przede wszystkim w barkach, w okolicy bioder lub szyi. Jeśli osoba starsza znaczą część życia spędza w łóżku to materac powinien być również odpowiednio wentylowany. Wilgoć powinna być odprowadzana do otoczenia, a podłoże mieć właściwości antygrzybiczne.

Dodatkowym warstwą, na którą warto w tym wypadku zwrócić uwagę jest owcza wełna! Ten naturalny materiał o niezwykłych właściwościach terapeutycznych sprawdzi się o osób mających problemy z reumatyzmem lub które marzną w nocy, ponieważ dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym pozwala utrzymać optymalną temperaturę podczas snu.

Jeśli wybierasz materac dla osoby starszej zwróć szczególną uwagę na jego twardość. Jeśli podłoże będzie zbyt twarde, spowoduje bolesne uciski szczególnie w okolicy kręgosłupa. Sen na takim materacu będzie wyjątkowo nieprzyjemny i niespokojny.

Z kolei na podłożu zdecydowanie za miękkim, ciało osoby wypoczywającej będzie się zapadało. Taki odpoczynek bardziej przypomina drzemkę na hamaku, niż głęboki, wartościowy sen. Kręgosłup układa się wówczas do niewygodnej pozycji, w której nie wypoczywa.

W naszym sklepie umożliwiamy zamówienie materaca, a następnie testowanie go przez 30 dni w domowych warunkach. Dzięki temu nabierasz pewności, że produkt, który wybrałeś, jest właściwy.

 

Materac z kokosem - kiedy warto zdecydować się na niego zdecydować?

Materace kokosowe, to potoczna nazwa materacy sprężynowych czy też piankowych z dodatkową warstwą komponentu w postaci maty kokosowej. Materiał ten pozyskuje się w procesie przetwarzania łupin orzechów kokosowych, z których wydobywa się włókna. Włókna łączy się w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem z mleczkiem kauczukowym, a następnie otrzymuje trwałe, sprężyste maty kokosowe do materacy.

Mata kokosowa zapewnia materacowi wyższą twardość, produkty tego typu będą zatem przeznaczone dla tych osób, które preferują ten typ podłoża: wysypiają się na materacach twardych lub ważą powyżej 85kg. Warstwa tego materiału jest antyalergiczna oraz wyjątkowo przewiewna. Nie osadzają się na niej grzyby, pleśń, a ilość roztoczy jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku standardowych materiałów wypełniających.

Osoba, która zasypia na takim podłożu nie odczuwa także nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadmiernym poceniem się, przewiewne włókna bardzo sprawnie odprowadzają wilgoć. Mata kokosowa nadaje materacowi również znacznie lepszą wytrzymałość. Materace z dodatkiem tego komponentu posłużą Ci znacznie dłuższy czas, bez odkształceń materiału. W ofercie naszych materacy również znajdziesz produkty z dodatkiem maty kokosowej.

 

Co oznacza, że materac cechuje sprężystość punktowa?

Sprężystość punktowa w materacu to niezwykła właściwość, którą posiadają materace sprężynowe kieszeniowe oraz materace wysokoelastyczne. Aby dobrze ją opisać można wspomnieć o materacach bonellowych – zupełnie inaczej skonstruowanych produktach. W materacu bonellowym wszystkie sprężyny są ze sobą połączone. To oznacza, że gdy poruszasz się Ty lub Twój partner na całej powierzchni materaca tworzy się nieprzyjemny efekt falowania – drgania są przenoszone z jednego końca materaca na drugi.

W przypadku materacy o sprężystości punktowej – gdy osoba śpiąca się porusza lub wstaje, ugina się tylko ta sprężyna na którą następuje nacisk. W ten sposób na powierzchni nie tworzą się drgania, a druga osoba może spać spokojnie. Podobnie działa materac z pianki wysokoelastycznej.

Materace o sprężystości punktowej są znacznie bardziej komfortowe, zapewniają spokojny i zdrowy sen ponieważ uginają się tylko w tych miejscach, na które działa nacisk zapewniając optymalne podparcie całej powierzchni ciała. Ciało osoby, która wypoczywa jest idealnie podparte, a jednocześnie nie odczuwa się nieprzyjemnych ucisków. W materacach sprężynowych o tych właściwościach, każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce – taki system konstrukcji materaca zapewnia mu znacznie lepszą wytrzymałość.

Jeśli szukasz materaca o takich właściwościach, zerknij do tej kategorii: materace wysokoelastyczne lub do materacy sprężynowych kieszeniowych.

 

Czy materac trzeba odwracać?

Zdecydowanie tak. Jeśli chcesz zadbać o stan swojego materaca i przedłużyć możliwość pełnego korzystania z jego funkcjonalności – przewróć swój materac raz na 3-6 miesięcy na drugą stronę. W ten sposób ciężar ciała będzie rozkładał się równomiernie na całym podłożu, materiał, który wypełnia produkt, nie będzie się odkształcał. Kiedy materac na pewno wymaga odwrócenia? Gdy zauważysz istotne różnice w komforcie zasypiania:

  • Gdy śpisz niespokojnie, snem przerywanym, a rano budzisz się z nieprzyjemnym bólem w kręgosłupie pomimo tego, ze wcześniej materac wydawał się być wygodny
  • Jeśli na podłożu zauważasz wyraźne wgniecenia, które najczęściej powstają w okolicy bioder czy ramion. Ciało może się do nich przyzwyczajać, a Ty za jakiś czas będziesz coraz bardziej zapadał się w materacu

 

Pamiętaj, każdy materac wymaga przewrócenia na drugą stronę. O tym, jak często należy wykonać tę czynności może decydować np. waga śpiącego oraz materiał, który wypełnia wnętrze materaca.

 

Po czym poznać, że materac trzeba wymienić?

Dobry materac to zakup na lata, ale nie na zawsze. Powinno się go wymieniać najlepiej raz na 7 lat, a w trakcie użytkowani powinien być systematycznie przewracany na jedną lub drugą stronę.

Skąd wiadomo, że materac nadaje się do wymiany? Niektóre oznaki zobaczysz gołym okiem. Widoczne wgniecenia, deformacja, przetarty pokrowiec, ale to nie wszystko. Gdy podczas snu sprężyny wbijają ci się w plecy, ciało boli w niektórych partiach, a w strukturze materaca odczuwasz grudki, to z pewnością jest on już mocno zużyty.

Podobnie powinien zwrócić Twoją uwagę dźwięk skrzypienia – jeśli to materac sprężynowy –  oraz ewidentne zagłębienia, najczęściej w centralnej części materaca. Spanie na zapadającym się materacu naprawdę nie jest przyjemne.

Gdy materac jest mocno zniszczony mogą się też pojawić inne problemy – kłopoty z zasypianiem, bóle w kręgosłupie, w dzień będziesz zmęczony i rozkojarzony. Gdy śpisz z partnerem możesz także odczuwać drgania, gdy ten przewraca się z boku na bok.

W materacu, który trzeba wymienić zniszczony będzie prawdopodobnie także sam pokrowiec. Najczęściej na jego powierzchni tworzą się grudki, fałdy czy zgrubienia.