Chcesz zadbać o swój kręgosłup? Sprawdź, jaki materac do spania wybrać!

 

Miękki, twardy, z pianki, z warstwą lateksu, a może z dodatkową warstwą maty kokosowej? Jaki materac do spania będzie najlepszy dla kręgosłupa? To pytanie zadaje sobie każdy, kto na co dzień zmaga się z bolącymi plecami, ale nie tylko. Profilaktyka w dbaniu o zdrowy kręgosłup to ważny aspekt życia każdego z nas. Im lepiej zadbamy o plecy, tym dłużej będziemy cieszyć się dobrą formą i sprawnością ruchową. Podpowiadamy, na jakim materacu można wysypiać się zdrowo i budzić bez bólu.

Nie ma idealnego materaca dla wszystkich. Nie dajmy się zwieść hasłom reklamowym, które głoszą taki stereotyp. Gdyby istniał uniwersalny produkt,  to zapewnienie zdrowego snu dla osób w różnym wieku i o różnej wadze byłoby proste. Tymczasem wciąż mamy problem z wybraniem materaca, na którym naprawdę dobrze się wyśpimy. Kłopotliwy dobór odpowiedniej twardości materaca szczególnie często podkreślają pary, gdzie jedna z osób waży znacznie mniej od drugiej – tej grupie szczególnie polecamy zapoznanie się z materacami o dwóch stopniach twardości na jednej stronie. W sytuacji, gdy jeden z partnerów waży do 55 kg, a drugi do 85 kg świetnie sprawdzi się materac Bernard i Blanka. Jeśli jednak jeden z partnerów waży między 55, a 85 kg, a waga drugiego jest wyższa niż 85 kg, to idealnym rozwiązaniem będzie materac o dwóch twardościach August i Aurelia.

Podobne problemy z doborem odpowiedniego materaca mają osoby starsze oraz rodzice małych dzieci, które potrzebują rozwiązania zapobiegającego skutkom długotrwałego leżenia w jednej pozycji – w tym wypadku polecamy materace wysokoelastyczne.

Dla wszystkich osób, które poszukują materaca idealnego do spania dla swojego kręgosłupa, mamy dobre wieści! Są materace, które w przypadku osób odczuwających ból pleców sprawdzają się nadzwyczaj dobrze. Oto kompendium wiedzy o tych produktach.

Dlaczego odczuwamy ból kręgosłupa?

Przyczyn nieprzyjemnego i często uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie bólu pleców może być wiele. To m.in.: wady postawy, niewłaściwy styl życia, nadwaga, wiek, czy właśnie niewłaściwie dobrany materac. Ostatnią przyczynę, wynikającą z niewiedzy osób kupujących materac do sypialni, można wyeliminować i my postaramy się w tym pomóc.

Dla jednych ukojeniem będzie materac z warstwą lateksu, dla drugich kieszeniowy wyposażony w matę kokosową. Za każdym razem wybór materaca powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami. Opowiemy o nich w dalszej części artykułu.

Najgorsze, co możemy zrobić, gdy boli kręgosłup, to spać na materacu z widocznymi wgnieceniami, zapadającym się lub źle wyprofilowanym. Wymiana starego materaca na nowy i zdrowszy to pierwszy krok do pozbycia się bólu w krzyżu.

Nie szukajmy oszczędności w zakupie tanich materacy, których próbę jakości możemy przeprowadzić wyłącznie w sklepie. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrze sprofilowanym pod nasze potrzeby produkcie, szukajmy możliwości przetestowania materaca we własnej sypialni, a na pewno się to opłaci. Właśnie dlatego materace Sheepo możesz przetestować w swoim domu przez 30 dni bez żadnego ryzyka!

Jaki jest idealny materac?

Przede wszystkim taki, który zapewnia idealne podparcie sylwetki. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej kwestii materace sprężynowe kieszeniowe, których dość charakterystyczne wykonanie – pojedyncze sprężyny na całej powierzchni – zapewnia punktowe wsparcie. Materace te, nazywane także materacami typu pocket, posiadają aż 272 sprężyny na jeden metr kwadratowy powierzchni, umieszczone w osobnych kieszonkach, a co za tym idzie – zapewniają bardzo dobre dopasowanie do ciała dzięki ich niezależnej pracy. Charakterystyczne dla tego typu materacy jest również występowanie aż 7 stref twardości dopasowanych indywidualnie do poszczególnych odcinków ciała. Na takim podłożu ciało lepiej się układa, a osoba, która znajduje się obok, nie odczuwa nieprzyjemnych drgań, gdy ta druga się wierci.

7 stref twardości w materacu

Zobacz materace sprężynowe kieszeniowe >

 

Jeśli chodzi o optymalne podparcie kręgosłupa równie dobrze sprawdzą się wspomniane wcześniej materace wysokoelastyczne. Wykonane z pianki HR, cechują się bardzo wysokim poziomem elastyczności punktowej, która pozwala na błyskawiczne dopasowywanie się powierzchni materaca do pozycji śpiącego. Możemy spać na boku, na brzuchu, na wznak – podłoże z pianki wysokoelastycznej zapewni nam zawsze optymalne podparcie na całej linii ciała. Ponadto wierzchnia warstwa tak wykonanego materaca nie wgniata się tak jak pianka poliuretanowa, dzięki temu zachowuje swoje właściwości przez naprawdę długi czas.

materac wysokoelstyczny

Zobacz materace wysokoelastyczne >

 

Tak samo ważne, jak wykonanie materaca, jest dopasowanie go do wagi osoby, która go kupuje. Nie wybierajmy materaca zbyt twardego. Sprawdzajmy przedziały wagowe, do których są dedykowane poszczególne produkty. Materac może być bardzo dobrze wykonany, ale dobrany niewłaściwie do wagi, będzie powodował silne bóle w kręgosłupie. To szczególnie ważne, gdy kupujemy materac dla dwóch osób, gdzie jedna waży znacznie więcej. Przejrzyjmy wówczas ofertę materacy, których każda z połówek jest dostosowana do danego użytkownika indywidualnie. Takie materace też mamy w naszej ofercie.

Wszystkie nasze materace mają właściwości ortopedyczne, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą spać wygodnie i zdrowo. Na materacu ortopedycznym kręgosłup po prostu odpoczywa.

Materac twardy? A może miękki materac?

Twarde materace dają bardzo dobre podparcie dla całego ciała, ale twardość musi być dobrana do wagi osoby kupującej. Zbyt twarde podłoże będzie uciskać śpiącą osobę – szczególnie narażone będą barki oraz biodra.

Z kolei materac zbyt miękki nie zapewni takiego podparcia, jakie rzeczywiście jest potrzebne. Za każdym razem, gdy układamy się do snu, nieważne, czy na plecach, brzuchu, czy na boku – nasze ciało układa się dokładnie tak, jakby znajdowało się w hamaku. Mięśnie grzbietu nie odpoczywają, a wręcz przeciwnie – męczą się, czego efektem są bóle.

Podobnie jak zbyt duża miękkość, szkodliwe są także zapadnięcia w podłożu oraz nierówności na zniszczonym produkcie. Kręgosłup powinien zawsze układać się w linii prostej, co nie jest możliwe w przypadku starego, zużytego materaca. Jeśli nie wiesz, na jaką twardość materaca się zdecydować, najbezpieczniejszym wyborem będzie materac o standardowej twardości, stworzony dla osób ważących od 55 kg do 85 kg. 

materac o standardowej twardości

W jakich pozycjach warto spać, gdy boli kręgosłup?

  • Dobrym rozwiązaniem może okazać się tzw. pozycja embrionalna, czyli ułożenie na boku i z kolanami przyciągniętymi do brody. Odciąża kręgosłup i zmniejsza nacisk na nerwy. Dolna część pleców odpoczywa.
  • Równie dobrą pozycją będzie ułożenie głowy oraz nóg powyżej pozostałej części ciała – wystarczy podłożyć w poszczególne miejsca poduchy. Sprawdzi się u tych osób, które najczęściej układają się do snu na plecach.
  • Jeśli układamy się do snu na brzuchu – powinniśmy umieścić poduszkę pod biodrami. Pozycja sprawdzi się u tych osób, które zmagają się z dyskopatią.
  • Gdy śpimy na plecach możemy też podłożyć małą poduszkę pod kolana. Kręgosłup będzie odciążony.

Czy wiesz, że najlepszą pozycją do snu dla osoby, która cierpi na bóle kręgosłupa, jest spanie na plecach, z małą poduszką wsuniętą pod kolana. Kręgosłup jest w takiej pozycji odciążony, a pozycja na tyle optymalna, by ciało mogło naprawdę wypocząć.

Wypełnienie materaca dla osoby zmagającej się z bólem pleców

Uważa się, że najlepszym wypełnieniem w materacu dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa jest pianka wysokoelastyczna, która równomiernie rozkłada ciężar ciała. Ugina się tak, by nie powodować stanów chorobowych pleców.

Jednym ze schorzeń kręgosłupa jest hiperlordoza, czyli nadmierne wygięcie dolnej części pleców ku przodowi. Nieodpowiednio dobrany materac może pogłębiać chorobę, ponieważ – zamiast odciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa – może sprawiać, że kręgosłup będzie wygięty również w ciągu nocy.

Dobierając materac, należy sprawdzić jego twardość. Jeśli leżąc na wznak, jesteśmy w stanie bez problemu umieścić dłoń pod odcinkiem lędźwiowym, oznacza to, że jest za twardy. Jeśli natomiast wsunięcie dłoni sprawia spore trudności, oznacza to, że podłoże będzie zdecydowanie za miękkie.

W przypadku zbyt dużej twardości materaca, krew nie ma szans na swobodny przepływ w miejscach ucisku, dlatego się osoba śpiąca się wierci, a mięśnie pleców i karku pracują zamiast odpoczywać. Po nocy spędzonej na takich podłożach i przy tak silnych uciskach trudno oczekiwać, że ciało będzie wypoczęte.

Aż 80% osób skarży się na bóle pleców – w różnych momentach życia. Ból może być na tyle przewlekły i uciążliwy, żeby uniemożliwić normalne

sprawdzanie twardości materaca

Kiedy boli kręgosłup, wybierajmy materace, które:

  • dają stabilne podparcie na całej linii pleców,
  • są dobrane pod względem wagi ciała osoby,
  • mają właściwości ortopedyczne i są wykonane z materiałów wysokoelastycznych.

Pamiętajmy, że wybór materaca to inwestycja na wiele lat. Nie oszczędzajmy na zakupie produktu, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań i – jeśli to możliwe – nie rezygnujmy z możliwości testowania materaca dłużej niż przez kilka minut w sklepie. U nas dajemy aż 30 dni na testowanie wybranego produktu!  Dobry materac to zdrowe plecy, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie, sprawność fizyczna i ruchowa. Zadbajmy o swój kręgosłup, by służył nam na lata!