Czy warto kupować najtańsze materace?

 

Każdy, kto dba o swoje domowe finanse, chciałby usłyszeć odpowiedź twierdzącą. Niestety rozwiązanie nie jest tak oczywiste. Tani materac to jednorazowo oszczędność nawet kilkuset złotych, ale czy w dłuższej perspektywie użytkowania taka oszczędność na pewno się opłaca? Przekonajmy się.

Zacznijmy od tego, że nie każdy dba o to, jak śpi. Materace kupujemy zwykle w pośpiechu, przy ograniczonym budżecie oraz bez pozyskania niezbędnej wiedzy. Tymczasem warto pamiętać, że materac materacowi nierówny. Tani nie zawsze znaczy gorszy, drogi nie zawsze jest nam niezbędny. Dlatego wybór idealnego produktu warto przeanalizować nieco dogłębniej, by zainwestowane pieniądze zwróciły się nam w postaci dobrego i spokojnego snu.

Dlaczego jeden materac jest drogi, a drugi tani?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto skuszony niską ceną materaca, zastanawia się nad jego zakupem. Różnica w cenie wynika najczęściej z materiałów pełniących funkcję wypełnienia materaca, a także konstrukcji sprężyn. Może być ona również wynikiem wykończenia podłoża materaca –  lepszej jakości pokrowiec (z możliwością prania i czyszczenia) to zwykle koszt wyższy niż powłoka powlekająca materiał „na stałe”.

Materace bonellowe i z pianki poliuretanowej

Jednymi z tańszych materacy są te wykonane na bazie sprężyn bonellowych. Na wypełnienie takiego produktu składa się wiele połączonych ze sobą sprężyn, ułożonych jedna obok drugiej w kształcie klepsydry. Sprężyny tworzą tym samym jeden, wspólnie działający mechanizm. Całość pokrywa się pianką, filcem lub innym materiałem, tak aby cała konstrukcja była bezpieczna w użytkowaniu.

Takie wykonanie materaca – niestety, pomimo że dość trwałe – nie zapewnia pełnej wygody użytkowania.

Po nocy przespanej na takim podłożu można wstać wypoczętym, ale gdy jedna osoba wstaje z materaca, druga odczuwa drgania. Dlatego nie jest to trafiony produkt, gdy poszukujemy materaca dla pary. Produkt tego typu nie dopasowuje się także do naszego ciała, nie zapewnia komfortowego podparcia dla naturalnych krzywizn, co oznacza, że mięśnie nie odpoczywają tak jak powinny, a kręgosłup po kilku latach ma dość i odpowiada na takie warunki silnym bólem. Materac bonellowy ma jedną zaletę – dopasowuje się do wagi osoby, która na nim wypoczywa. Sprężyny uginają się odpowiednio do ciężaru śpiącego – to dlatego ten typ materaca bardzo często znajduje się na wyposażeniu pokoi hotelowych.

Podobnej jakości do materacy bonellowych są najtańsze materace wykonane z pianki poliuretanowej – często nie są gęsto wypełnione i mają niewystarczającą wysokość. Materac piankowy, aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu powinien mieć co najmniej 16-17 cm, tak jak materac Materac piankowy z owczą wełną Matylda Plus lub Materac piankowy z owczą wełną i matką kokosową Albert Plus.

Warto jednak pamiętać, że materace piankowe szybko się odkształcają - nawet po krótkim czasie użytkowania widać, że powierzchnia takiego produktu staje się wyeksploatowana, a nam w czasie snu jest po prostu niewygodnie.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Przedstawione opcje to wersje tańsze, często zaliczane do grupy materacy o podstawowej funkcji spania. Które materace będą droższe? Z pewnością materace sprężynowe, w których każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszonce.

materac sprężynowy

Takie przygotowanie materaca zapewnia:

 • idealne dopasowanie do sylwetki osoby śpiącej,
 • brak drgań – jedna osoba śpi spokojnie nawet wtedy, gdy druga się wierci.

Materace sprężynowe posiadają ponadto aż 7 stref twardości – to zapewnia naprawdę wysoki komfort snu. Każda ze stref dba o podparcie innej części ciała – układamy się tak jak dla nas najwygodniej. Ten typ materaca sprawdzi się wśród osób, które mają problemy z bólem pleców i bezsennością.

Materace sprężynowe są bardzo trwałe, nie odkształcają się w trakcie użytkowania – po wielu latach sen jest w dalszym ciągu elementem dziennego rytuału, w czasie którego naprawdę się relaksujesz.

Materace z pianek wysokoelastycznych

Inną kategorią materacy droższych będą te wykonane z pianek wysokoelastycznych. Posiadają wszystkie cechy zdrowego materaca – pozwalają na idealne ułożenie sylwetki, zapewniają podparcie również w miejscach naturalnych krzywizn kręgosłupa i co ważne – są materiałem antyalergicznym, odpornym na powstawanie grzybów i pleśni oraz mnożenie się roztoczy. Ze względu na te właściwości będą świetnie sprawdzać się w sypialniach alergików.

Pianki wysokoelastyczne są niezwykle trwałe, a przy wzmocnieniu naturalną warstwą kokosu – mogą być wybierane również przez osoby o większej wadze ciała.

materac wysokoelastyczny

W naszych materacach wysokoelastycznych zastosowaliśmy jako wypełnienie piankę HR o wysokiej gęstości, która nadaje podłożu niezwykłą elastyczność. Pianka HR użyta w materacach Sheepo błyskawicznie dopasowuje się do dowolnej pozycji ciała śpiącej osoby, dzięki czemu możesz wypoczywać tak, jak ci wygodnie. Jest to jeden z powodów, dla którego materac Rupert jest jednym z najczęściej wybieranych produktów marki Sheepo.

Dobre materace wyróżnia inne wykonanie. Pokrowce w takich produktach są wykonane profesjonalnie – często wyposażone w zamek błyskawiczny - można je łatwo zdjąć i wyczyścić. Wypełnienie jest trwałe, nie uczula, jest odporne na powstawanie pleśni i grzybów. Dobre materace można także bardzo często przetestować w domu, w przypadku naszego sklepu nawet przez 30 dni.

Czy zawsze muszę inwestować w droższy materac?

Zakup dobrego materaca to inwestycja na lata, ale nie zawsze musimy decydować się na produkt najdroższy.

Jeśli nie chcemy wydawać dużo na materac, a w dodatku nie mamy zbyt dużych wymagań jakościowych względem snu, możemy zdecydować się na materac z pianki poliuretanowej. Na kilka lat wystarczy. To także dobra opcja dla zaspokojenia wyposażenia w sypialni tymczasowej. A jeśli dodatkowo nie odczuwamy bóli w kręgosłupie, to powinniśmy być zadowoleni.

Jeśli mamy nieco większy budżet zdecydujmy się na materac sprężynowy kieszeniowy, zaś gdy szukamy naprawdę wysokiego komfortu - wysokoelastyczny. W każdej z tych kategorii materacy, przynajmniej w naszym sklepie znajdziesz materac podstawowy, model z dodatkową warstwą lateksu czy maty kokosowej. Tym samym możesz jeszcze bardziej ponieść swój komfort snu na określonym podłożu.

Gdy boli nas kręgosłup, poszukujemy materaca dla osoby chorej, która większość swojego życia spędza w łóżku, lub chcemy zakupić produkt odpowiedni dla osoby starszej, to zainwestujmy w produkt z wyższej półki.

Ile kosztuje dobry materac?

Wiemy, jaki materac będzie dla nas dobry i na jaki materiał wykonania zwrócić uwagę, a czy wiemy, ile kosztuje materac tani, a ile droższy?

Cena będzie zależna oczywiście nie tylko od wypełnienia, ale także od wymiarów materaca. Przedział cenowy materacy sprężynowych w wymiarze 90x200 cm to około 800-100 złotych, natomiast w rozmiarze 140x200 cm już około 1200-1500 złotych. Najtańsze będą materace bonellowe i piankowe – to koszt rzędu 400-800 złotych.  

Kiedy warto kupić tani materac?

 • Gdy nie masz problemu z bólem kręgosłupa
 • Szukasz produktu na krótki czas użytkowania
 • Nie masz większych wymagań względem snu i zasypiasz bez problemu

 

Kiedy lepiej pomyśleć o droższej wersji?

 • Jeśli masz kłopot z zasypianiem, cierpisz na bezsenność
 • Gdy bolą Cię plecy, masz skrzywienie kręgosłupa lub inną wadę postawy, która wymaga spania na specjalnie przygotowanym podłożu
 • Jeśli poszukujesz materaca dla osoby starszej lub osoby, która większość czasu spędza w pozycji leżącej – pamiętaj o profilaktyce przeciwodleżynowej
 • Jeśli szukasz materaca z dodatkową warstwą kokosu, owczej wełny lub innego naturalnego materiału, który będzie wpływał znacznie lepiej na Twój komfort snu
 • Gdy szukasz materaca idealnego dla pary, który nie będzie przenosił drgań wówczas, gdy partner wstaje lub wierci się
 • Jeśli chcesz zapewnić zdrowy i higieniczny sen osobie, która na co dzień zmaga się z alergią

 

Nocny wypoczynek na podłożu idealnie wpasowującym się w zapotrzebowania danej osoby to lepsze samopoczucie, dłuższa sprawność fizyczna oraz większa porcja energii na co dzień. Testujmy, nie kupując kota w worku, by to właśnie w sypialni poczuć się najlepiej!